Strona Główna > Newsy > KNF chce by Alior Bank zapłacił za sprzedaż trefnych inwestycji

KNF chce by Alior Bank zapłacił za sprzedaż trefnych inwestycji


Komisja Nadzoru Finansowego zamierza wnieść o kasację wyroku sądu. Urząd walczy o ukaranie Alior Banku, który sprzedawał produkty piramidy finansowej W Ivestments.

Dom Maklerski W Investments operował czterema „funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi aktywów niepublicznych”, do których należały: Inwestycje Selektywne, Inwestycje Rolne, Lasy Polskie oraz Viviante. Spółka okazała się być piramidą finansową, która doprowadziła swoich inwestorów do ogromnych strat. Zgodnie z doniesieniami medialnymi pojawiającymi się w momencie aresztowania byłej prezes firmy, mowa o kwocie rzędu 600 mln złotych. Przez aferę W Investments miało ucierpieć ponad 2000 inwestorów.

Kary za promowanie i sprzedaż

W Investment, które przekonało do siebie wiele legalnie działających firm, funduszy, a nawet banków, wykorzystywało je do promowania swoich produktów. Część podmiotów zamieszanych w ten proceder straciła licencje i otrzymała dotkliwe kary finansowe. KNF dążył także do ukarania Alior Banku, który miał być bardzo aktywnym sprzedawcą pakietów oferowanych przez nieuczciwy fundusz inwestycyjny.

Według urzędu bank złamał aż 30 przepisów. Szczegóły kontroli przeprowadzonej przez KNF, które opisywał w zeszłym roku Puls Biznesu, wykazały że Alior Bank miał świadomość o ryzyku związanym z produktami W Investments. Mimo to sprzedawał na ogromną skalę trefne inwestycje, za co dyrektorzy i pracownicy spółki mieli otrzymywać sowite prowizje.

Alior Bank unika odpowiedzialności

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na bank karę w wysokości 1,9 mln złotych. Pomimo że wydaje się ona dotkliwa, KNF miał prawo domagać się znacznie wyższej kwoty roszczenia. Według Dziennika Gazety Prawnej mogłoby to być nawet do 483 mln złotych. Bardziej prawdopodobnym maksymalnym scenariuszem byłoby jednak 10 mln złotych kary.

Bank odwołał się od obowiązku zapłaty grzywny. KNF podtrzymał jednak pierwszą karę, ustaloną na kwotę 1,9 mln złotych. Wtedy Alior Bank złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił grzywnę i umorzył postępowanie.

KNF zapowiada dalsze kroki

Zamierzamy wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naszym zdaniem nieakceptowalne jest, że sąd zastosował podejście formalistyczne, nie wypowiadając się co do istoty sprawy, uchylając decyzję w ważnej sprawie bulwersującej rynek. Co ważne, sąd nie zakwestionował stwierdzonych w postępowaniu naruszeń – mówił dla Dziennika Gazety Prawnej Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ZKasino: aresztowania i konfiskata milionów w ramach międzynarodowego oszustwa

W szeroko zakrojonej operacji holenderskie władze podjęły kroki przeciwko podejrzanemu o oszustwa internetowe za pośrednictwem ...

Transfer 7128 ETH do portfela Justina Suna. Zmiany w Cardano. Przedsprzedaż KANG.

W ostatnim okresie, rynki kryptowalut doświadczyły znacznej zmienności, co zaowocowało transferem Ethereum (ETH) o wartości ...

Warren Buffett ostrzega przed AI, porównując ją do broni jądrowej

Na sobotnim zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Warren Buffett wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Nie ...

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...
Przewiń na górę
Exit mobile version