menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed irlandzkim brokerem AvaTrade

KNF ostrzega przed irlandzkim brokerem AvaTrade


Komisja Nadzoru Finansowego wydała wczoraj 6 nowych ostrzeżeń. Pośród 5 scamów pojawił się znany irlandzki broker AvaTrade.

9 listopada do listy ostrzeżeń publicznych KNF dołączyło 6 podmiotów, spośród których 5 to popularne oszustwa inwestycyjne (w tym scam MarketBull). Razem z nimi na czarną listę trafił także irlandzki broker Forex/CFD – AvaTrade oraz jego polski oddział.

W tym samym czasie broker znajduje się, w prowadzonym przez KNF, wykazie zagranicznych podmiotów działających w Polsce na mocy paszportu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że nie musi on posiadać lokalnej licencji, żeby legalnie świadczyć tu swoje usługi.

Jako podstawę prawną do wydania ostrzeżenia KNF podaje (tak jak zazwyczaj) art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli „prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.” Punkt 5 odnosi się zaś do doradztwa finansowego.

Portal FinanceMagnates skontaktował się z AvaTrade, które potwierdziło, że KNF wydał przed nim ostrzeżenie. Broker odmówił jednak komentarza, deklarując podanie większej liczby szczegółów po wstępnym dochodzeniu w tej sprawie.

Broker AvaTrade

Spółka AVA Trade EU Limited powstała w 2006 roku w Irlandii i jest regulowana przez tamtejszy bank centralny. Oprócz tego broker posiada także licencje na świadczenie usług w Australii, Abu Zabi, Japonii i na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W sierpniu tego roku, ambasadorem marki AvaTrade został legendarny jamajski sprinter Usain Bolt. Według informacji z marca, spółka przymierza się do wejścia na londyńską giełdę.

Nazwa brokera pojawiła się jednak również w sprawie ukaranego brytyjskiego dostawcy sygnałów CFD – 24HR Trading Academy Limited, skazanego na 0,5 mln GBP grzywny. AvaTrade miało płacić mu za napływ nowych klientów w ramach marketingu afiliacyjnego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę