menu

Strona Główna > Newsy > KNF ostrzega przed irlandzkim brokerem AvaTrade

KNF ostrzega przed irlandzkim brokerem AvaTrade


Komisja Nadzoru Finansowego wydała wczoraj 6 nowych ostrzeżeń. Pośród 5 scamów pojawił się znany irlandzki broker AvaTrade.

9 listopada do listy ostrzeżeń publicznych KNF dołączyło 6 podmiotów, spośród których 5 to popularne oszustwa inwestycyjne (w tym scam MarketBull). Razem z nimi na czarną listę trafił także irlandzki broker Forex/CFD – AvaTrade oraz jego polski oddział.

W tym samym czasie broker znajduje się, w prowadzonym przez KNF, wykazie zagranicznych podmiotów działających w Polsce na mocy paszportu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że nie musi on posiadać lokalnej licencji, żeby legalnie świadczyć tu swoje usługi.

Jako podstawę prawną do wydania ostrzeżenia KNF podaje (tak jak zazwyczaj) art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli „prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.” Punkt 5 odnosi się zaś do doradztwa finansowego.

Portal FinanceMagnates skontaktował się z AvaTrade, które potwierdziło, że KNF wydał przed nim ostrzeżenie. Broker odmówił jednak komentarza, deklarując podanie większej liczby szczegółów po wstępnym dochodzeniu w tej sprawie.

Broker AvaTrade

Spółka AVA Trade EU Limited powstała w 2006 roku w Irlandii i jest regulowana przez tamtejszy bank centralny. Oprócz tego broker posiada także licencje na świadczenie usług w Australii, Abu Zabi, Japonii i na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. W sierpniu tego roku, ambasadorem marki AvaTrade został legendarny jamajski sprinter Usain Bolt. Według informacji z marca, spółka przymierza się do wejścia na londyńską giełdę.

Nazwa brokera pojawiła się jednak również w sprawie ukaranego brytyjskiego dostawcy sygnałów CFD – 24HR Trading Academy Limited, skazanego na 0,5 mln GBP grzywny. AvaTrade miało płacić mu za napływ nowych klientów w ramach marketingu afiliacyjnego.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę