menu

Strona Główna > Newsy > Wyłudzali 9 mln EUR miesięcznie. Trzecie aresztowanie ws. sieci kotłowni

Wyłudzali 9 mln EUR miesięcznie. Trzecie aresztowanie ws. sieci kotłowni


W ukraińskim Dnieprze aresztowano trzecią osobę, należącą do rozbitej grupy przestępczej prowadzącej fałszywe platformy inwestycyjne. Według pierwszych doniesień o zatrzymaniach z grudnia zeszłego roku, oszukańcza sieć wyłudzała od 8 do 10 mln EUR miesięcznie.

Grupa przestępcza działała w latach 2017 – 2020. Jej schemat działania opierał się na fałszywych platformach inwestycyjnych oraz sieci nieuczciwych call center (tzw. kotłowniach), operujących  z Ukrainy, Bułgarii i Serbii. Oszuści brali na swój cel mieszkańców Unii Europejskiej i dzwonili do nich obiecując im wysokie zyski z handlu na rynkach Forex, metali szlachetnych, kryptowalut i akcji. Oprogramowanie imitowało zawieranie transakcji i pokazywało klientom gigantyczne zwroty. Fałszywe zyski mogły sięgać nawet 100-krotności wpłaconego depozytu. Prawdziwe pieniądze trafiały jednak na konta oszustów i nie można było ich wypłacić. Zanim jednak ofiary zdawały sobie z tego sprawę, wyłudzano od nich kolejne środki w ramach nieistniejących podatków, opłat lub prowizji.

Trzecie zatrzymanie w sprawie

Śledztwo wykazało, że aresztowany wczoraj człowiek odpowiadał za działanie kotłowni zlokalizowanych w Kijowie, Sofii i Belgradzie. Ich pracownicy odpowiadali za bezpośredni kontakt z ofiarami i wyłudzali od nich pieniądze. Wcześniej w marcu i czerwcu tego roku, aresztowano dwie inne osoby z kierownictwa grupy. Trafiły one do aresztu za kaucją w wysokości 325 mln hrywien każda (ponad 48 mln złotych). Na wolności pozostaje wciąż czwarty boss rozbitej szajki, poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Większość poszkodowanych stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nie wiadomo czy wśród ofiar znajdowali się Polacy. Ukraińskie służby nie publikowały także nazw oszukańczych marek. Postępowanie miało międzynarodowy zasięg i było prowadzone pod kierownictwem niemieckiej Prokuratury Generalnej z Bambergu, we współpracy z Eurojustem i Europolem.

Gigantyczny majątek oszustów

W drugiej połowie grudnia zeszłego roku, funkcjonariusze ukraińskiej SBU wkroczyli do biur i pod adresy członków grupy. Akcję koordynowano z wejściem do kotłowni i mieszkań w Bułgarii i Serbii. Podczas przeszukań zabezpieczono 1 mln dolarów w gotówce, sprzęt komputerowy, dokumenty, telefony i zapisy kontaktów z poszkodowanymi. Ponadto zajęto nieruchomości i samochody wycenione na 50 mln EUR. W garażach oszustów znajdowały się różne modele luksusowych aut, takich jak: Rolls Royce Phantom, Rolls Royce Wraith, BMW Z8, Lamborghini Aventador SVJ Roadster B, Mercedes-Benz Maybach S560, Land Rover Range Rover, Mercedes-Benz Maybach S500, Audi Q5 i Kia Ceed.

Źródło grafiki: ukraińska Prokuratura Generalna

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę