menu

Strona Główna > Newsy > Mark Branson obejmuje stanowisko przewodniczącego BaFin

Mark Branson obejmuje stanowisko przewodniczącego BaFin


Mark Branson, nowy przewodniczący Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego w Niemczech, rozpoczyna dziś urzędowanie, oficjalnie obejmując stanowisko jako następca Felixa Hufelda. Jego biuro znajduje się w Bonn.

Branson, który urodził się w Wielkiej Brytanii i posiada również obywatelstwo szwajcarskie, jest uznanym ekspertem w dziedzinie rynków finansowych i wnosi do kierownictwa niemieckiego organu nadzoru znaczne doświadczenie międzynarodowe. – Bycie nadzorcą to coś więcej niż tylko praca. To powołanie – powiedział nowy przewodniczący BaFin po objęciu urzędu w Bonn.

Przed objęciem stanowiska w BaFin Branson przez siedem lat był dyrektorem generalnym szwajcarskiego urzędu nadzoru rynku finansowego FINMA w Bernie. Swoją karierę w branży finansowej rozpoczął w Credit Suisse, a w 1997 roku przeniósł się do UBS, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze. Branson uzyskał tytuł magistra matematyki i zarządzania na Uniwersytecie w Cambridge.

Nowy przewodniczący zapowiada kontynuację reform

Wiosną niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) uruchomiło kompleksowy program modernizacji BaFin i poprawy skuteczności nadzoru finansowego, wprowadzając siedmiopunktowy plan i opracowując ustawę o wzmocnieniu integralności rynku finansowego (Gesetz zur Stärkung der Finanzmarktintegrität – FISG).

Nowy przewodniczący BaFin zamierza kontynuować ten program reform. Celem Bransona jest, aby BaFin stał się „światowej klasy organem nadzoru”. – Jestem w pełni świadomy, że ludzie mają bardzo wysokie oczekiwania wobec BaFin – i słusznie – podkreślił przewodniczący. Branson uważa, że ta presja publiczna otwiera możliwości wprowadzenia zmian, które w przeciwnym razie zajęłyby znacznie więcej czasu. – Cieszę się, że będę mógł przyczynić się do modernizacji BaFin i współpracować z pracownikami instytucji, aby stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom – mówi Branson.

Niemiecki nadzór finansowy potrzebuje odbudować swoją wiarygodność i zmienić zasady funkcjonowania. W zeszłym roku pod jego nosem rozegrała się największa afera finansowa w powojennej historii kraju, czyli upadek Wirecard AG. BaFin nie tylko nie zdał egzaminu z nadzoru, ale także zignorował doniesienia o złej kondycji firmy, u której odsłonięto później brak środków w wysokości niemal 2 mld EUR.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

chip ai

Trump zniesie ograniczenia dot. eksportu chipów. Celem jest amerykańska dominacja w dziedzinie AI

Administracja Donalda Trumpa zapowiedziała wycofanie się regulacji ograniczających eksport najnowocześniejszych chipów do treningu AI, zaproponowanych ...
prezes uokik ostrzega przed im mastery academy

UOKiK ostrzega przed iGenius i Gamechangers Polska i stawia zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty spółce iGenius LLC z siedzibą w ...
bitcoin ai

„Bitcoin mógłby osiągnąć cenę miliona dolarów” – twierdzi Bitcoin Policy Institute

Zdaniem eksperta z Bitcoin Policy Institute, rozbudowa strategicznej rezerwy bitcoina zgodnie z propozycją senator Cynthii ...
ai

Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA

Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje ...
Przewiń na górę