menu

Strona Główna > Newsy > Mark Branson obejmuje stanowisko przewodniczącego BaFin

Mark Branson obejmuje stanowisko przewodniczącego BaFin


Mark Branson, nowy przewodniczący Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego w Niemczech, rozpoczyna dziś urzędowanie, oficjalnie obejmując stanowisko jako następca Felixa Hufelda. Jego biuro znajduje się w Bonn.

Branson, który urodził się w Wielkiej Brytanii i posiada również obywatelstwo szwajcarskie, jest uznanym ekspertem w dziedzinie rynków finansowych i wnosi do kierownictwa niemieckiego organu nadzoru znaczne doświadczenie międzynarodowe. – Bycie nadzorcą to coś więcej niż tylko praca. To powołanie – powiedział nowy przewodniczący BaFin po objęciu urzędu w Bonn.

Przed objęciem stanowiska w BaFin Branson przez siedem lat był dyrektorem generalnym szwajcarskiego urzędu nadzoru rynku finansowego FINMA w Bernie. Swoją karierę w branży finansowej rozpoczął w Credit Suisse, a w 1997 roku przeniósł się do UBS, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze. Branson uzyskał tytuł magistra matematyki i zarządzania na Uniwersytecie w Cambridge.

Nowy przewodniczący zapowiada kontynuację reform

Wiosną niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) uruchomiło kompleksowy program modernizacji BaFin i poprawy skuteczności nadzoru finansowego, wprowadzając siedmiopunktowy plan i opracowując ustawę o wzmocnieniu integralności rynku finansowego (Gesetz zur Stärkung der Finanzmarktintegrität – FISG).

Nowy przewodniczący BaFin zamierza kontynuować ten program reform. Celem Bransona jest, aby BaFin stał się „światowej klasy organem nadzoru”. – Jestem w pełni świadomy, że ludzie mają bardzo wysokie oczekiwania wobec BaFin – i słusznie – podkreślił przewodniczący. Branson uważa, że ta presja publiczna otwiera możliwości wprowadzenia zmian, które w przeciwnym razie zajęłyby znacznie więcej czasu. – Cieszę się, że będę mógł przyczynić się do modernizacji BaFin i współpracować z pracownikami instytucji, aby stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom – mówi Branson.

Niemiecki nadzór finansowy potrzebuje odbudować swoją wiarygodność i zmienić zasady funkcjonowania. W zeszłym roku pod jego nosem rozegrała się największa afera finansowa w powojennej historii kraju, czyli upadek Wirecard AG. BaFin nie tylko nie zdał egzaminu z nadzoru, ale także zignorował doniesienia o złej kondycji firmy, u której odsłonięto później brak środków w wysokości niemal 2 mld EUR.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę