menu

Strona Główna > Newsy > Niemieckie i izraelskie służby zatrzymują 15 oszustów

Niemieckie i izraelskie służby zatrzymują 15 oszustów


Organy ścigania z Izraela i Niemiec przeprowadziły wspólną akcję, w której zatrzymano 15 oszustów, prowadzących fałszywą platformę do handlu opcjami binarnymi. Zgodnie z ustaleniami mediów mowa o „brokerze” GetFinancial. 

W Izraelu zatrzymano 15 osób zaangażowanych w oszustwa finansowe. Po wstępnym przesłuchaniu śledczy zwolnili 11 z nich. 4 osoby zostały skierowane do sądu, który ma zadecydować o przedłużeniu ich aresztu. Według doniesień FinTelegram News, głównymi podejrzanymi w sprawie są izraelski prawnik David Bar-El oraz gruziński parlamentarzysta Shota Shalelashvili.

Podczas nalotu na biuro spółki, władze przejęły komputery, telefony, dokumenty oraz gotówkę. Nakazem sądu zajęto także kilka kont bankowych powiązanych z firmą. Zamrożono na nich 4 mln szekli (około 1,2 mln USD).

Długie macki ośmiornicy

Zdaniem FinTelegram, aresztowani mają mieć ścisłe powiązania z przestępczym kręgiem Gala Baraka, niesławnego forexowego oszusta, znanego jako Wilk z Sofii. Jedną z głównych postaci w jego organizacji – E&G Bulgaria był Gery Shalon, szwagier zatrzymanego wczoraj Davida Bar-Ela. Obaj krewni mieli być zaangażowani w oszustwo GetFinancial, którego sprawę zaczęła badać w zeszłym roku niemiecka prokuratura z Bambergu. Podobno na ekstradycję do Niemiec ma oczekiwać 4-6 Izraelczyków biorących udział w przestępczej działalności.

Były gruziński parlamentarzysta Shota Shalelashvili miał pomagać spółce w prowadzeniu kotłowni, które działały z jego kraju, wyłudzając środki od mieszkańców Niemiec. Podobne nieuczciwe centrum telefoniczne działało także w samym Izraelu. Celem oszustów na słuchawkach byli bogaci ludzie, których namawiano do inwestowania w akcje, waluty i towary. Media nie podawały informacji o poszkodowanych innych narodowości ani kwocie strat poniesionych przez ofiary.

Na początku miesiąca FBI i izraelskie służby zatrzymały 26 osób zaangażowanych w inne oszustwo inwestycyjne, które okradało mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Straty sięgnęły kilkudziesięciu milionów szekli.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę