menu

Strona Główna > Newsy > Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD kary za wprowadzenie w błąd inwestorów

Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD kary za wprowadzenie w błąd inwestorów


Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła dzisiaj, że Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD za dezinformację. Firma wprowadzała inwestorów w błąd co do swoich produktów, postępu technicznego i perspektyw handlowych. Ugoda to wynik postępowania sądowego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, które zostało wszczęte przeciwko Trevorowi Miltonowi na początku tego roku. 

Zanim amerykański start-up wytworzył jeden produkt komercyjny, Trevor Milton już rozpoczął kampanię public relations. Celem jego kampanii było zawyżenie i utrzymanie kursu akcji Nikoli. Wystąpienia Miltona w mediach oraz jego wypowiedzi na Twitterze wprowadzały inwestorów w błąd m. in. co do zaawansowania technologicznego firmy, jej możliwości produkcyjnych i perspektyw finansowych.

Nikola Corporation naruszyła przepisy federalnego prawa papierów wartościowych dotyczących przeciwdziałania oszustwom. Zdaniem SEC, pominięto również istotne fakty dotyczące czasu tankowania prototypowych pojazdów, przewidywanych kosztów i źródeł energii elektrycznej, czy fakty dotyczące ryzyka ekonomicznego.

Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC, stwierdził, że:

Jak wynika z nakazu, Nikola Corporation jest odpowiedzialna zarówno za rzekomo wprowadzające w błąd oświadczenia Miltona, jak i za inne rzekome oszustwa, z których wszystkie fałszywie przedstawiały prawdziwy stan biznesu i technologii firmy. To wykroczenie – i szkody, jakie wyrządziło ono inwestorom detalicznym – zasługuje na mocne środki zaradcze, jakie zapewnia dzisiejsza ugoda.

Wysoka cena za dezinformację

Nikola Corporation nie przyznała racji, ani nie zaprzeczyła ustaleniom Komisji. Zadeklarowała jednak zaprzestanie przyszłych naruszeń oraz zgodziła się na zapłacenie kary w wysokości 125 milionów dolarów. Spółka wyraziła również zgodę na kontynuację współpracy w ramach toczącego się postępowania prowadzonego przez SEC.

Nikola Corporation to amerykański startup planujący produkcję hybrydowych ciężarówek, pojazdów specjalistycznych i elektrycznych pickupów.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę