menu

Strona Główna > Newsy > Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD kary za wprowadzenie w błąd inwestorów

Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD kary za wprowadzenie w błąd inwestorów


Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła dzisiaj, że Nikola Corporation zapłaci 125 mln USD za dezinformację. Firma wprowadzała inwestorów w błąd co do swoich produktów, postępu technicznego i perspektyw handlowych. Ugoda to wynik postępowania sądowego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, które zostało wszczęte przeciwko Trevorowi Miltonowi na początku tego roku. 

Zanim amerykański start-up wytworzył jeden produkt komercyjny, Trevor Milton już rozpoczął kampanię public relations. Celem jego kampanii było zawyżenie i utrzymanie kursu akcji Nikoli. Wystąpienia Miltona w mediach oraz jego wypowiedzi na Twitterze wprowadzały inwestorów w błąd m. in. co do zaawansowania technologicznego firmy, jej możliwości produkcyjnych i perspektyw finansowych.

Nikola Corporation naruszyła przepisy federalnego prawa papierów wartościowych dotyczących przeciwdziałania oszustwom. Zdaniem SEC, pominięto również istotne fakty dotyczące czasu tankowania prototypowych pojazdów, przewidywanych kosztów i źródeł energii elektrycznej, czy fakty dotyczące ryzyka ekonomicznego.

Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC, stwierdził, że:

Jak wynika z nakazu, Nikola Corporation jest odpowiedzialna zarówno za rzekomo wprowadzające w błąd oświadczenia Miltona, jak i za inne rzekome oszustwa, z których wszystkie fałszywie przedstawiały prawdziwy stan biznesu i technologii firmy. To wykroczenie – i szkody, jakie wyrządziło ono inwestorom detalicznym – zasługuje na mocne środki zaradcze, jakie zapewnia dzisiejsza ugoda.

Wysoka cena za dezinformację

Nikola Corporation nie przyznała racji, ani nie zaprzeczyła ustaleniom Komisji. Zadeklarowała jednak zaprzestanie przyszłych naruszeń oraz zgodziła się na zapłacenie kary w wysokości 125 milionów dolarów. Spółka wyraziła również zgodę na kontynuację współpracy w ramach toczącego się postępowania prowadzonego przez SEC.

Nikola Corporation to amerykański startup planujący produkcję hybrydowych ciężarówek, pojazdów specjalistycznych i elektrycznych pickupów.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę