menu

Strona Główna > Newsy > Nowy raport XTB: Inwestowanie w czasach presji inflacyjnej

Nowy raport XTB: Inwestowanie w czasach presji inflacyjnej


Broker XTB przygotował dla inwestorów kolejny raport zawierający wiele ciekawych informacji. Tym razem analitycy spółki odpowiadają na pytania o inflację.

Restrykcje związane z pandemią wprowadziły globalną gospodarkę w stan recesji, a banki centralne otwarcie mówiły o potrzebie przeciwdziałania deflacji. W ostatnich miesiącach sytuacja makroekonomiczna uległa jednak zmianie. W Polsce widoczny jest dynamiczny wzrost inflacji, który należy obecnie do największych w UE.

– W Polsce inflacja w kwietniu wzrosła do poziomu 4,3%, istotnie powyżej celu inflacyjnego NBP i niewiele wskazuje na to aby presja inflacyjna miała odpuścić. Pytanie brzmi raczej, czy 5% inflację zobaczymy już w maju, czy dopiero w kolejnych miesiącach roku. To stawia NBP w bardzo niewygodnej sytuacji. Obecnie prowadzona polityka pieniężna jest najluźniejsza w historii – powiedział Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i autor raportu.

Banki centralne zostały zaskoczone siłą ożywienia oraz wzrostem kosztów zachęcających firmy do podnoszenia cen. Interwencjonizm, który uratował globalną gospodarkę przed zapaścią sprawił, że gospodarstwa domowe czasem mają wyższe dochody niż przed pandemią, a przez wiele miesięcy nie były w stanie realizować wszystkich wydatków. Jednocześnie polityka darmowego pieniądza zachęca inwestorów do szukania alternatyw dla gotówki, co m.in. wpłynęło istotnie na ceny surowców, podnosząc koszty dla firm.

– W tym raporcie koncentrujemy się na inflacji w USA, ponieważ to ona zdecyduje o polityce Fed, a ta z kolei ma kluczowe znaczenie dla rynków globalnych. Pokazujemy, które miary inflacji należy śledzić i jakie publikacje danych dotyczących inflacji są najważniejsze. Odpowiadamy także na kluczowe pytanie, które zadają sobie zarówno profesjonalni inwestorzy, jak i gospodarstwa domowe – czy inflacja wzrośnie? – dodaje Przemysław Kwiecień.

Szczegółowe informacje na temat inwestowania w czasach zwiększonej presji inflacyjnej można znaleźć w raporcie, który jest dostępny na stronie brokera.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę