Pozew przeciwko eToro za naruszenia praw autorskich
Spółka Handsome Music złożyła pozew przeciwko eToro w sprawie naruszenia praw autorskich. Handsome Music zarzuca brokerowi, że w jednej ze swoich reklam wykorzystał określony utwór muzyczny bez odpowiedniej zgody.
W dokumentach złożonych w sądzie stanu Kalifornia, wytwórnia wskazuje, że chodzi o utwór zatytułowany „Long gaze”, który eToro wykorzystał w reklamie „Too Busy to Trade on Your Own? Discover Copy Trading on eToroTM” umieszczonej w serwisie YouTube. Zgodnie z pozwem reklama ukazała się pod koniec października ubiegłego roku. W filmiku występuje aktor Alec Baldwin zachwalający aplikację mobilną eToro, a w tle słychać utwór „Long gaze”.
Handsome Music argumentuje w pozwie, że „pozwani naruszyli prawa autorskie do utworu muzycznego „Long Gaze” postępując niezgodnie z ustawą o prawie autorskim, powielając utwór w reklamie bez zgody lub licencji powoda, oraz poprzez dalsze rozpowszechnianie, wyświetlanie i kopiowanie materiału publicznie w Internecie i przez reklamę również bez udzielonej zgody lub licencji. Handsome Music twierdzi, że w efekcie wspomnianego naruszenia prawa jest uprawniona do udziału w zyskach eToro wynikających z tego naruszenia.
Nietypowy problem eToro
Poszkodowana spółka dodaje, że w wyniku wskazanych w pozwie zachowań poniosła i nadal będzie ponosić znaczne i nieodwracalne szkody. Domaga się również wydania natychmiastowego zakazu emisji reklamy z utworem „Long gaze”. Co ciekawe, Handsome Music wskazuje w swoim pozwie, że jej prawo do utworu zostało zarejestrowane w dniu 26 listopada 2019 (numer rejestracyjny SR 865-828) i weszło w życie 17 marca 2020.
To dość nietypowe problemy platformy inwestycyjnej eToro, która niedawno informowała o uruchomieniu nowego portfela inwestycyjnego obejmującego spółki związane z technologią chmury obliczeniowej. Nowa oferta daje klientom detalicznym dostęp do 30 spółek technologicznych wykorzystujących wspomniana technologię.