menu

Strona Główna > Newsy > Robinhood zapłaci 65 mln USD kary od SEC

Robinhood zapłaci 65 mln USD kary od SEC


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała Robinhood za niedostateczne informowanie klientów o praktyce sprzedaży zleceń w latach 2015 – 2018. Spółka zgodziła się zapłacić 65 mln USD. 

Porozumienie znane wśród maklerów jako „płatność za przepływ zleceń” polega na sprzedaży transakcji klientów innym brokerom. W praktyce oznacza to, że Robinhood kieruje część ze zleceń do innych brokerów, z których każdy mu za to płaci. To sprawia, że może oferować konkurencyjne ceny, obciążając animatora procentem spreadu na każdej ze sprzedawanych przez siebie transakcji.

Co to oznacza dla klientów?

Krytycy płatności za przepływ zleceń twierdzą, że praktyka ta może prowadzić do konfliktu interesów. Większe różnice pomiędzy ceną oferowaną i ceną kupna (bid/ask) przekładają się zaś na to, że klienci mogą nie otrzymywać najkorzystniejszej oferty. Zdaniem SEC, praktyka płatności za przepływ zamówień (nawet pomimo braku prowizji) miała doprowadzić osoby korzystające z platformy Robinhood do strat rzędu 34,1 mln USD.

Powody nałożenia kary

Przyczyną obciążenia brokera grzywną w wysokości 65 mln USD był brak dostatecznego informowania klientów o szczegółach związanych z realizacją zleceń, wprowadzające w błąd oświadczenia i zaniedbania w komunikacji. 

Robinhood przedstawił klientom mylące informacje na temat prawdziwych kosztów związanych z podjęciem decyzji o handlu z firmą. Firmy maklerskie nie mogą wprowadzać klientów w błąd co do jakości realizacji zleceń. – powiedziała Stephanie Avakian, dyrektor Wydziału Egzekucyjnego SEC.

Jak dodał Joseph Sansone, szef jednostki ds. nadużyć rynkowych w SEC:

Robinhood nie starał się uzyskać najlepszych, rozsądnie dostępnych warunków przy realizacji zamówień klientów, co spowodowało, że klienci stracili dziesiątki milionów dolarów

„Historyczne praktyki” Robinhood

Spółka nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła zarzutom, ale zgodziła się pokryć grzywnę i zatrudnić niezależnego konsultanta, który dokona przeglądu praktyk w spółce.

Ugoda odnosi się do historycznych praktyk, które dziś nie odzwierciedlają Robinhood. Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, która wiąże się z tym, że pomogliśmy milionom inwestorów w dokonaniu pierwszych inwestycji (…) – powiedział Dan Gallagher, dyrektor ds. Prawnych w Robinhood, cytowany przez Finance Magnates.

Problemy w Massachusetts

Jak informowaliśmy wczoraj, Robinhood zmierzy się także ze skargą ze strony Departamentu Papierów Wartościowych stanu Massachusetts. Regulator oskarża go m.in. o narażanie inwestorów na „niepotrzebne ryzyko handlowe”.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

statystyki z europejskiego rynku instrumentów pochodnych za 2019 rok

Duży wzrost w rozliczeniach instrumentów pochodnych w UE w 2019

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował trzeci roczny raport statystyczny, który analizuje ...
Czytaj dalej
webinar xtb - bartosiak i kwiecień - co czeka nas w 2021 roku

Kwiecień i Bartosiak: „Co czeka nas w 2021 roku?”

26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się webinarium dotyczące sytuacji ekonomicznej w Polsce i na ...
Czytaj dalej
commerzbank ostrzegał bafin o nieprawidłowościach w wirecard a nadzór finansowy zignorował informacje

BaFin zignorował ostrzeżenie Commerzbanku ws. Wirecard

Commerzbank miał zgłosić podejrzenie przestępstwa w spółce Wirecard, na kilka miesięcy przed wybuchem afery. Według ...
Czytaj dalej
hakerzy przejmują bazę danych z rozmowami z klientami brokera fxcm

Broker FXCM ofiarą hacku – skradziono dane

Broker FXCM Inc poinformował, że systemy internetowe spółki w Izraelu zostały częściowo zhakowane po tym, ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę