menu

Strona Główna > Newsy > Rosja wciąż płaci za tranzyt gazu w twardej walucie

Rosja wciąż płaci za tranzyt gazu w twardej walucie


Pomimo trwającej wojny, zainteresowanie rosyjskimi węglowodorami nie słabnie. Moskwa wysyła przez Ukrainę jeszcze więcej gazu niż przed inwazją, regulując opłaty tranzytowe w twardej walucie.

Tuż po ataku na Ukrainę, wzrosła liczba zamówień na rosyjski gaz

W ciągu dwóch dni od rozpoczęcia inwazji, dostawy gazu z Rosji osiągnęły poziom najwyższy od grudnia 2021 roku. Jak mówili przedstawiciele Gazpromu, stało się tak ze względu na wzrost liczby zamówień od klientów w Europie, a także wznowienie (po dwóch miesiącach przerwy) tranzytu gazociągiem przecinającym tereny Białorusi i Polski.

W pewnym momencie import gazu z Rosji do Europy wzrósł o ponad 50% względem styczniowego dołka, a tranzyt przez Ukrainę się podwoił. Przy tym, jak mówi Jurij Witrenko, dyrektor generalny Naftogaz Ukrainy, eksport z Rosji stał się bardziej opłacalny niż kupno gazu na rynku kasowym, podczas gdy Rosja wciąż reguluje opłaty tranzytowe w twardej walucie.

gaz rosja ukraina wykres gazprom

Źródło: Bloomberg

To z resztą wcale nie powinno być tak oczywiste. Zachód od momentu inwazji nakłada sankcje na Rosję, by pozbawić ją środków potrzebnych do prowadzenia wojny.

M.in. ze względu na zamrożenie rosyjskich rezerw, denominowanych w euro i dolarze, Moskwa miała opóźnienia w płatności odsetek z tytułu wyemitowanych obligacji skarbowych, przez co zaczęto spekulować na temat jej ewentualnego bankructwa.

Naftogaz wzywa Europę do płatności na rachunki powiernicze

Europa planowała, przynajmniej częściowe, uniezależnienie się od rosyjskiego gazu, w czym pomóc miał m.in. import węglowodorów z USA czy Kataru. Według raportu Bloomberga, wzrost importu z Rosji pokazuje jednak, że kontynent nie ma zbyt wielu alternatywnych możliwości zaspokojenia podaży.

Propozycję rozwiązania problemu miał dla europejskich odbiorców gazu wspomniany wcześniej Jurij Witrenko z Naftogazu. Uważa on, że jeśli Stary Kontynent jest zbyt zależny energetycznie od Rosji, powinien umieszczać płatności za import na rachunkach powierniczych, do czasu wycofania wojsk z terenów ukraińskich, co miałoby wywrzeć dodatkową presję na Kreml.

Po drugiej stronie barykady, Władimir Putin grozi, że jeśli „wrogie” państwa nadal będą chciały importować rosyjski gaz, transakcje będą musiały opłacać w rublu.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę