menu

Strona Główna > Newsy > Scotiabank zapłaci 127 mln USD za manipulacje rynkowe

Scotiabank zapłaci 127 mln USD za manipulacje rynkowe


Bank of Nova Scotia (Scotiabank) zapłaci 127 mln USD kary za manipulacje w kontraktach terminowych metali szlachetnych, składanie fałszywych sprawozdań i próbę oszukania organu regulacyjnego. 

Amerykańskie CFTC ogłosiło wczoraj zamknięcie dwóch równoległych postępowań egzekucyjnych przeciwko Bankowi Nowej Szkocji. Zwieńczeniem działań regulatora jest wielomilionowa kara finansowa, a także nałożenie na instytucję niezależnego podmiotu monitorującego przestrzeganie przepisów.

Sprawa toczyła się także przed Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Postępowanie prokuratorskie w Dystrykcie New Jersey zakończyło się nałożeniem 60,4 mln USD kary, w której zawiera się grzywna, przepadek uzyskanych korzyści oraz zadośćuczynienie ofiarom procederu. Do tego należy doliczyć 17 mln USD kary za składanie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń personelowi regulacyjnemu. Ostatnie 50 mln USD to grzywna od CFTC. W sumie Scotiabank zapłaci więc 127 mln USD kary.

Spoofing na metalach

Zgodnie z zeznaniami zawartymi w dokumentach sądowych, 4 traderów banku dopuszczało się manipulacji i oszukańczych praktyk handlowych na rynkach kontraktów terminowych na złoto, srebro, platynę i pallad (czyli klasę kontraktów terminowych na metale szlachetne). Były one przedmiotem obrotu na giełdach towarowych NYMEX i COMEX, które obsługuje CME Group, Inc. Nieuczciwe działalność pracowników banku trwała przez 8 lat, od stycznia 2008 do lipca 2016 roku.

Spośród 4 oskarżonych traderów do winy przyznał się jak na razie tylko Corey Flaum, którego osobny wyrok zaplanowano na koniec stycznia 2021 roku. Scotiabank przyznał się do winy swoich pracowników i potwierdził, że wspólnie składali oni tysiące zleceń kupna i sprzedaży kontraktów futures na metale szlachetne z zamiarem anulowania tych zleceń przed ich wykonaniem. W ten sposób doprowadzali do wahań cen, które wykorzystywali w swoich transakcjach. Praktyka ta, nazywana jest spoofingiem i w ostatnim czasie, amerykańskie władze podjęły stanowcze kroki w celu jej zwalczania. Jednym z przykładów jest niedawna kara za spoofing, którą nałożono na indywidualnego tradera.

Scotiabank wiedział o procederze

Według informacji z dokumentów sądowych, komórka ds. Zgodności Scotiabanku nie wykryła lub, co bardziej prawdopodobne, przymykała oko na nieprawidłowości aż do 2013 roku. Od tego czasu istnieją już zaś potwierdzone doniesienia o tym, że o manipulacjach, których dopuszczał się jeden z traderów wiedziało trzech urzędników banku. Mimo to jego dział prawny nie zapobiegł im ani nie zgłosił tego do stosownych organów.

Bank Nowej Szkocji przeprowadził duże inwestycje w zakresie zapewniania zgodności i narzędzi nadzoru handlu, zatrudniając w tym dziale 200 nowych pracowników. Ponadto jest w trakcie likwidacji działalności w zakresie metali szlachetnych.

Fotografia ilustrująca: Chris Wattie / Reuters

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

cftc wejście do siedziby

113 postępowań CFTC zakończonych nałożeniem kar w 2020

Amerykańskie organy regulacyjne ds. kontraktów futures i opcji w roku 2020 mają mnóstwo pracy. Niedawno ...
Czytaj dalej
fmsa ostrzega przed oszustwami mlm na rynkach forex, cfd i kryptowalut

Belgijskie FSMA: uwaga na oszustwa na Tinderze

Belgijski nadzór finansowy (FSMA) ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych Na fałszywe oferty inwestycyjne można ...
Czytaj dalej
Francuski AMF sprzecza się z UE na temat Brexitu i potencjalnego zagrożenia dla reszty krajów

AMF wzywa do zmiany przepisów instrumentów pochodnych

Francuski organ nadzoru rynku papierów wartościowych (AMF) uważa, że UE powinna ustalić zasady obrotu instrumentami ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z Maxiflex

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała komunikat o osiągnięciu porozumienia z firmą Maxiflex ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę