menu

Strona Główna > Newsy > SEC wypłaca rekordową nagrodę dla demaskatora

SEC wypłaca rekordową nagrodę dla demaskatora


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wypłaciła rekordową nagrodę dla informatora, który przyczynił się do „skutecznego zastosowania środków prawnych” i „zwrotu znaczącej sumy pieniędzy” poszkodowanym inwestorom. Kwota nagrody wyniosła 50 mln USD, jednak SEC nie wskazała kto został nagrodzony i jaki podmiot był zamieszany w tę sprawę.

To największa taka nagroda przyznana przez regulatora. Dotychczasowy rekord wynosił 39 mln USD i dotyczył sprawy z roku 2018. Tym razem, według komunikatu SEC, demaskator poinformował komisję o nieprawidłowościach, a następnie wskazał tropy i dostarczył istotne informacje, które pozwoliły na skuteczne ukaranie winnego. Wyjaśniając powody przyznania nagrody Jane Norberg z SEC powiedziała, że nagroda stanowi dużą zachętę do zgłaszania nieprawidłowości. W sumie SEC wypłaciła już 500 mln USD w nagrodach, a w samym tylko obecnym roku podatkowym kwota ta przekroczyła 100 mln USD.

Zdaniem komisji informatorzy pełnią jedną z ważniejszych ról w zwalczaniu nieprawidłowości i ochronie inwestorów. W roku 2018 inny z amerykańskich regulatorów, Commodity Futures Trading Commission, który prowadzi podobny program, przyznał jednorazową nagrodę w wysokości 30 mln USD. Otrzymała ją osoba, która dostarczyła dowodów w sprawie przeciwko JP Morgan Chase. W tej samej sprawie dwóch informatorów uzyskało 61 mln USD nagrody od SEC.

Jeśli wewnętrzne działania demaskatora skutkują dochodzeniem prowadzonym przez firmę, wówczas ma on prawo wglądu do informacji ujawnionych w toku śledztwa. W ciągu 120 dni musi jednak powiadomić SEC, która na podstawie wewnętrznego raportu określa czy demaskator przedstawia wiarygodne informacje. Proces decyzyjny jest jednak dość długi, ponieważ do komisji wpływa spora liczba wniosków od osób chcących uzyskać nagrodę za wskazanie potencjalnych nieprawidłowości w ich firmie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC udzielił 339 nowych licencji AFS w ubiegłym roku finansowym

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała, że w okresie od lipca 2020 roku ...
Czytaj dalej
FCA

FCA publikuje dane na temat inwestycji konsumenckich i określa cele do 2025 roku

Brytyjski nadzór finansowy opublikował dane na temat inwestycji konsumenckich oraz określił swoje cele na najbliższe ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny używają aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale finansowe

Chińska policja używa nowej aplikacji do monitorowania wejść na zagraniczne portale z wiadomościami finansowymi. Oprogramowanie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę