menu

Strona Główna > Newsy > SEC wypłaca rekordową nagrodę dla demaskatora

SEC wypłaca rekordową nagrodę dla demaskatora


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wypłaciła rekordową nagrodę dla informatora, który przyczynił się do „skutecznego zastosowania środków prawnych” i „zwrotu znaczącej sumy pieniędzy” poszkodowanym inwestorom. Kwota nagrody wyniosła 50 mln USD, jednak SEC nie wskazała kto został nagrodzony i jaki podmiot był zamieszany w tę sprawę.

To największa taka nagroda przyznana przez regulatora. Dotychczasowy rekord wynosił 39 mln USD i dotyczył sprawy z roku 2018. Tym razem, według komunikatu SEC, demaskator poinformował komisję o nieprawidłowościach, a następnie wskazał tropy i dostarczył istotne informacje, które pozwoliły na skuteczne ukaranie winnego. Wyjaśniając powody przyznania nagrody Jane Norberg z SEC powiedziała, że nagroda stanowi dużą zachętę do zgłaszania nieprawidłowości. W sumie SEC wypłaciła już 500 mln USD w nagrodach, a w samym tylko obecnym roku podatkowym kwota ta przekroczyła 100 mln USD.

Zdaniem komisji informatorzy pełnią jedną z ważniejszych ról w zwalczaniu nieprawidłowości i ochronie inwestorów. W roku 2018 inny z amerykańskich regulatorów, Commodity Futures Trading Commission, który prowadzi podobny program, przyznał jednorazową nagrodę w wysokości 30 mln USD. Otrzymała ją osoba, która dostarczyła dowodów w sprawie przeciwko JP Morgan Chase. W tej samej sprawie dwóch informatorów uzyskało 61 mln USD nagrody od SEC.

Jeśli wewnętrzne działania demaskatora skutkują dochodzeniem prowadzonym przez firmę, wówczas ma on prawo wglądu do informacji ujawnionych w toku śledztwa. W ciągu 120 dni musi jednak powiadomić SEC, która na podstawie wewnętrznego raportu określa czy demaskator przedstawia wiarygodne informacje. Proces decyzyjny jest jednak dość długi, ponieważ do komisji wpływa spora liczba wniosków od osób chcących uzyskać nagrodę za wskazanie potencjalnych nieprawidłowości w ich firmie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (27.11): Any1Pro, Zurich Markets…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Access Fx Trade (B.O. Tradefinancials Ltd) - accessfxtrade.com Bright Finance ...
Czytaj dalej
asic uderza w dwa scamy

ASIC anuluje licencje AFS dwóm spółkom

Australijski regulator rynku finansowego (ASIC) poinformował o anulowaniu licencji australijskich usług finansowych (AFS) dwóm podmiotom ...
Czytaj dalej
xtb

Black Friday W XTB

Szaleństwo promocyjne związane z Black Friday nie ominęło również branży Forex. Broker XTB przygotował dla ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (26.11): 24 News Trade, WikiFX…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: 24 News Trade - 24news.trade MrGuru - mrguru.io/en Market Pulse ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę