menu

Strona Główna > Newsy > Sprawdź brokera – nowa metoda oszustów z Rosji

Sprawdź brokera – nowa metoda oszustów z Rosji


Według doniesień RIA Novosti, oszuści z Rosji mają nową metodę na pozyskiwanie danych osobowych obywateli. W tym celu tworzą fałszywe strony mające sprawdzać wiarygodność brokerów. 

W sieci zaczęły pojawiać się strony oferujące „sprawdzenie brokera”. Po wpisaniu na nich nazwy konkretnej spółki, osoba poszukująca informacji otrzymuje komunikat o tym, że spółka znalazła się na „międzynarodowej czarnej liście”. Aby uzyskać więcej informacji konieczne jest jednak podanie danych osobowych, takich jak nazwisko i numer telefonu.

Tego rodzaju strony oferują także często instrukcje związane z odzyskiwaniem środków straconych u nieuczciwego brokera. Jak informuje Daria Andrianova ze stowarzyszenia zrzeszającego rosyjskich specjalistów ds. planowania finansów, informacje przekazane przez internautów mogą być wykorzystane na różne sposoby.

Za takimi „czarnymi listami” może kryć się kilka rodzajów oszustw. Na przykład oszuści mogą oferować pewnego rodzaju wsparcie prawne w celu ochrony funduszy inwestorów przed rzekomo pozbawionym skrupułów brokerem. Oczywiście taka pomoc prawna nie jest bezpłatna: z reguły za wykonanie kilku szablonów i często bezużytecznych dokumentów, osoba zostaje poproszona o bardzo znaczną kwotę. – komentowała Andrianova.

Przelewy na „bezpieczne konta”

Innym zagrożeniem mogą być próby namówienia osoby, która zostawi swoje dane, do przelania wszystkich środków z konta, na tzw. „bezpieczny rachunek”. Ten, popularny w Rosji, schemat oszustwa opiera się na wywieraniu presji psychologicznej i podszywaniu się pod pracowników banków, policję lub służby. Ofiara zostaje wciągnięta w środek spisku i zmanipulowana w taki sposób, żeby uwierzyła, że jej pieniądze nie są bezpieczne. W rosyjskich mediach pojawił się w ostatnim czasie wywiad z oszustem, należącym do grupy stosującej ten schemat.

Andrianova wskazywała także na możliwość sprzedaży danych cyberprzestępcom. To z kolei może skutkować próbami ataków hakerskich lub lawiną telefonów od wielu różnych szajek oszustów.

Nie traćcie z oczu faktu, że każda taka strona gromadzi bazę danych osobowych ludzi, którzy mają rachunki maklerskie i od razu wskazuje, w której firmie otworzyli konto. – ostrzegła Andrianova.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę