menu

Strona Główna > Newsy > Sprawdź brokera – nowa metoda oszustów z Rosji

Sprawdź brokera – nowa metoda oszustów z Rosji


Według doniesień RIA Novosti, oszuści z Rosji mają nową metodę na pozyskiwanie danych osobowych obywateli. W tym celu tworzą fałszywe strony mające sprawdzać wiarygodność brokerów. 

W sieci zaczęły pojawiać się strony oferujące „sprawdzenie brokera”. Po wpisaniu na nich nazwy konkretnej spółki, osoba poszukująca informacji otrzymuje komunikat o tym, że spółka znalazła się na „międzynarodowej czarnej liście”. Aby uzyskać więcej informacji konieczne jest jednak podanie danych osobowych, takich jak nazwisko i numer telefonu.

Tego rodzaju strony oferują także często instrukcje związane z odzyskiwaniem środków straconych u nieuczciwego brokera. Jak informuje Daria Andrianova ze stowarzyszenia zrzeszającego rosyjskich specjalistów ds. planowania finansów, informacje przekazane przez internautów mogą być wykorzystane na różne sposoby.

Za takimi „czarnymi listami” może kryć się kilka rodzajów oszustw. Na przykład oszuści mogą oferować pewnego rodzaju wsparcie prawne w celu ochrony funduszy inwestorów przed rzekomo pozbawionym skrupułów brokerem. Oczywiście taka pomoc prawna nie jest bezpłatna: z reguły za wykonanie kilku szablonów i często bezużytecznych dokumentów, osoba zostaje poproszona o bardzo znaczną kwotę. – komentowała Andrianova.

Przelewy na „bezpieczne konta”

Innym zagrożeniem mogą być próby namówienia osoby, która zostawi swoje dane, do przelania wszystkich środków z konta, na tzw. „bezpieczny rachunek”. Ten, popularny w Rosji, schemat oszustwa opiera się na wywieraniu presji psychologicznej i podszywaniu się pod pracowników banków, policję lub służby. Ofiara zostaje wciągnięta w środek spisku i zmanipulowana w taki sposób, żeby uwierzyła, że jej pieniądze nie są bezpieczne. W rosyjskich mediach pojawił się w ostatnim czasie wywiad z oszustem, należącym do grupy stosującej ten schemat.

Andrianova wskazywała także na możliwość sprzedaży danych cyberprzestępcom. To z kolei może skutkować próbami ataków hakerskich lub lawiną telefonów od wielu różnych szajek oszustów.

Nie traćcie z oczu faktu, że każda taka strona gromadzi bazę danych osobowych ludzi, którzy mają rachunki maklerskie i od razu wskazuje, w której firmie otworzyli konto. – ostrzegła Andrianova.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę