menu

Strona Główna > Newsy > Statki z LNG zmieniają kurs z Chin i płyną do Wielkiej Brytanii

Statki z LNG zmieniają kurs z Chin i płyną do Wielkiej Brytanii


Ogromne statki towarowe przewożące płynny gaz (LNG), które miały płynąć do Chin, zmieniły kurs i zmierzają teraz w kierunku Wielkiej Brytanii, ponieważ Europa boryka się z poważnym kryzysem energetycznym i gazowym.

Kryzys energetyczny i wysokie ceny surowców skierowały do Europy statki z innych części świata, a nowe dostawy wpływają na obniżkę cen gazu. Holenderski benchmark odzwierciedlający ogólną cenę gazu w Europie wczoraj spadał piąty dzień z rzędu, tym razem aż o 9,2%.

Rekordowe ceny w Wielkiej Brytanii

Cena gazu w Wielkiej Brytanii poszybowała w zeszłym tygodniu do rekordowego poziomu 470 pensów za jednostkę, z zaledwie 50 pensów w kwietniu, ale od tego czasu spadła do poziomu poniżej 270 pensów. James Huckstepp, analityk zarządzający w S&P Global Platts, powiedział, że przybycie tankowców do Wielkiej Brytanii będzie kluczowym ruchem dla ograniczania ekstremalnie wysokich cen w Europie.

Liczba amerykańskich tankowców zmierzających do europejskich portów wzrosła w ubiegły weekend o jedną trzecią. 20 statków przewożących amerykański gaz zmierza do Europy, a kolejne 14 czeka na wskazanie docelowego portu. Liczba tankowców zwiększa nadzieje, że nowe dostawy mogą złagodzić kryzys energetyczny i pomóc w obniżeniu cen gazu.

Koszty energii w Europie gwałtownie wzrosły w tym roku w wyniku niskiego poziomu zapasów gazu, ograniczonych dostaw z Rosji i niższej produkcji z czystych źródeł energii. Od sierpnia zbankrutowało około 26 detalicznych przedsiębiorstw energetycznych.

Rosną dostawy gazu z Rosji do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania otrzymuje większość gazu za pośrednictwem gazociągów z Morza Północnego, Norwegii i Europy kontynentalnej. W ostatnich miesiącach skierowano oskarżenia przeciwko Rosji, która miała ograniczyć dostawy gazu, próbując w ten sposób wywrzeć presję na Niemcy, aby przeprowadziły certyfikację gazociągu Nord Stream 2.

Według nowych danych, ilość gazu przesłanego w tym roku z Rosji do Wielkiej Brytanii wzrosła. Według danych S&P Global Platts Analytics, Rosja w 2021 roku wysłała 29 transportów LNG do Wielkiej Brytanii, w porównaniu z 22 transportami w 2020 roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę