menu

Strona Główna > Newsy > Strach na globalnych rynkach. Czy czeka nas głębsza korekta?

Strach na globalnych rynkach. Czy czeka nas głębsza korekta?


Poniedziałkowe otwarcie na giełdach przyniosło ostre spadki we wszystkich amerykańskich indeksach. Wielu inwestorów zadaje sobie pytania czy czeka nas głębsza korekta i jakie są przyczyny obecnego strachu na rynkach.

China Evergrande, a konkretniej strach przed jego upadkiem to bez wątpienia jeden z głównych czynników, mających wpływ na giełdy. Ogromny chiński deweloper, którego zadłużenie wynosi 305 mld USD (więcej od długu Polski), stoi na krawędzi upadku. Wszystkie oczy zwrócone są w stronę władz Państwa Środka, bez których pomocy, spółkę czeka najprawdopodobniej bankructwo. Może dojść do niego już za 2 dni, jeżeli deweloperowi nie uda się spłacić bieżących zobowiązań.

Według Financial Times, chiński rynek nieruchomości odpowiada za około 28% gospodarki, a upadek Evergrande może doprowadzić na nim do potężnego tąpnięcia. Szacuje się, że spółka jest zadłużona u 171 krajowych banków i 121 firm finansowych. Możliwe jednak, że chiny nie będą chciały ratować dewelopera i dojdzie do jego restrukturyzacji. W takim wypadku komunistyczne władze, nie będą raczej przejmować się zagranicznym kapitałem i postawią na ochronę pracowników i właścicieli nieukończonych nieruchomości.

Nie tylko Evergrande

Na Evergrande nakładają się inne, bardzo istotne czynniki, które tłumaczą dzisiejsze spadki. Według MarketWatch, można zaliczyć do nich: 

  1. Wariant Delta koronawirusa, który wywołuje obawy przed ponownym zamrożeniem światowych gospodarek. Stany Zjednoczone odnotowują w tym momencie 2000 zgonów dziennie, z czego 30% pochodzi z dwóch stanów – Teksasu i Florydy.
  2. Trwająca dyskusja w FED, dotycząca taperingu. Rezerwa Federalna, która skupuje teraz co miesiąc 120 mld dolarów w obligacjach i papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką, może rozważać wkrótce ograniczenie bodźców dla gospodarki.
  3. Zadłużenie Stanów Zjednoczonych. Według amerykańskiej Sekretarz Skarbu Janet Yellen, podwyższenie limitu długu publicznego USA, jest konieczne, jeżeli państwo nie chce zbankrutować w październiku. Obecnie państwo jest zadłużone na 28,4 bln dolarów.
  4. Wrzesień na giełdach. Patrząc na historyczne dane jest to statystycznie najgorszy miesiąc na rynkach akcji, a inwestorzy obawiają się, że odcięcie dostępu do łatwych pieniędzy, na które może zdecydować się FED, tylko pogłębi tę tendencję.
  5. Potrzeba korekty. Przegrzane giełdy przeżywają obecnie najdłuższy cykl wzrostowy od 2016 roku. S&P 500 nie zaliczył spadku o więcej niż 5% od ponad 200 sesji. Wielu strategów uważa, że głębsza korekta byłaby w tej sytuacji zdrowym i logicznym zjawiskiem.
  6. Utrzymująca się inflacja. Pomimo spowolnienia wzrostów w sierpniu, koszty życia w Stanach Zjednoczonych utrzymują się na znacznie wyższym poziomie niż przed pandemią. Według sondażu nowojorskiej FED konsumenci spodziewają się, że w najbliższym roku inflacja będzie wynosić 5,2%. To wywołuje niepewności, która oddziałuje na rynki.

Głębsza korekta?

Zdaniem analityków z Morgan Stanley, jednym z możliwych scenariuszy dla S&P 500 jest korekta o ponad 20%. W dzisiejszy raporcie US Equity Strategy, zespół badawczy inwestycyjnego giganta napisał:

Typowy efekt „pożaru” w połowie cyklu doprowadziłby do skromnej i zdrowej 10% korekty w indeksie S&P 500. Jednak scenariusz „mrożący” zaczyna wyglądać bardziej prawdopodobnie i może skutkować bardziej destrukcyjnym wynikiem – tj. korektą 20%+.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
mark branson - były szef finma obejmuje funkcję prezesa niemieckiego nadzoru finansowego bafin

Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego

Niemiecki regulator z Bonn, który zatrudnia około 3000 pracowników, ma przed sobą niełatwe zadanie odbudowy ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro otwiera w Polsce centrum R&D

Platforma inwestycyjna eToro ogłosiła otwarcie centrum R&D w Warszawie. Centrum powstanie przy współpracy z polską ...
Czytaj dalej
deutche bank przenosi centrum forex walut gospodarek wschodzących z londynu do singapuru

Deutsche Bank może zapłacić nawet 500 mln EUR odszkodowania

Deutsche Bank został pozwany przez siódmą co do wielkości sieć hoteli w Hiszpanii, Palladium Hotel ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę