Turecka lira odrabia część strat po zapowiedziach Erdogana
Lira turecka odrobiła we wtorek aż 15% wartości po odbiciu od rekordowo niskiego poziomu na poprzedniej sesji. To efekt planu prezydenta Erdogan, który ma ochronić depozyty w lokalnej walucie przed wahaniami rynkowymi.
W poniedziałkowym przemówieniu Erdogan przedstawił serię kroków, które według niego złagodzą utratę wartości osłabionej waluty dla Turków i zachęcą ich do posiadania oszczędności w lirach, a nie w dolarach.
Po ogłoszeniu planu sprzedano 1 mld USD
Rząd zapowiedział, gwarancje depozytów w lirach, co spowodowało, że waluta podskoczyła o około 25% – był to największy dzienny wzrost w historii. Rząd obiecał również wypłatę różnicy pomiędzy wartością oszczędności w lirach i równoważnych depozytach w dolarach. Według danych banku centralnego, ponad połowa oszczędności mieszkańców jest ulokowana w walutach obcych i złocie z powodu deprecjacji liry.
Alpaslan Cakar, szef Tureckiego Stowarzyszenia Banków (TBB), powiedział, że Skarb Państwa pokryje koszty tych działań, które mogą być kosztowne i wpłynąć na wzrost inflacji. Według Cakara, po przemówieniu Erdogana na rynku sprzedano około 1 mld USD, a obliczenia trzech innych bankierów wskazują, że w poniedziałek wieczorem na liry zostało zamienionych od 1 do 1,5 miliarda dolarów oszczędności.
Prezydent nadal broni polityki niskich stóp
Lira spadła do rekordowo niskiego poziomu w tym roku z powodu obaw przed spiralą inflacji wywołaną przez naciski Erdogana na poluzowanie polityki monetarnej. W ciągu ostatniego miesiąca turecka waluta straciła około 40% swojej wartości, a w ciągu roku spadła o około 60%.
– Przedstawiamy nową alternatywę finansową dla obywateli, którzy chcą złagodzić swoje obawy wynikające ze wzrostu kursów walutowych – powiedział Erdogan po posiedzeniu gabinetu, potwierdzając jednocześnie obronę polityki niskich stóp procentowych, która doprowadziła do spadku wartości liry.
Jeden z wyższych urzędników bankowych powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że przed wdrożeniem gwarancji depozytów konieczne będzie wprowadzenie infrastruktury i regulacji. Dodał również, że nie jest jasne, w jaki sposób dodatkowe pieniądze przekazane przez rząd posiadaczom depozytów zostaną opodatkowane.