menu

Strona Główna > Newsy > Turecka lira odrabia część strat po zapowiedziach Erdogana

Turecka lira odrabia część strat po zapowiedziach Erdogana


Lira turecka odrobiła we wtorek aż 15% wartości po odbiciu od rekordowo niskiego poziomu na poprzedniej sesji. To efekt planu prezydenta Erdogan, który ma ochronić depozyty w lokalnej walucie przed wahaniami rynkowymi.

W poniedziałkowym przemówieniu Erdogan przedstawił serię kroków, które według niego złagodzą utratę wartości osłabionej waluty dla Turków i zachęcą ich do posiadania oszczędności w lirach, a nie w dolarach.

Po ogłoszeniu planu sprzedano 1 mld USD

Rząd zapowiedział, gwarancje depozytów w lirach, co spowodowało, że waluta podskoczyła o około 25% – był to największy dzienny wzrost w historii. Rząd obiecał również wypłatę różnicy pomiędzy wartością oszczędności w lirach i równoważnych depozytach w dolarach. Według danych banku centralnego, ponad połowa oszczędności mieszkańców jest ulokowana w walutach obcych i złocie z powodu deprecjacji liry.

Alpaslan Cakar, szef Tureckiego Stowarzyszenia Banków (TBB), powiedział, że Skarb Państwa pokryje koszty tych działań, które mogą być kosztowne i wpłynąć na wzrost inflacji. Według Cakara, po przemówieniu Erdogana na rynku sprzedano około 1 mld USD,  a obliczenia trzech innych bankierów wskazują, że w poniedziałek wieczorem na liry zostało zamienionych od 1 do 1,5 miliarda dolarów oszczędności.

Prezydent nadal broni polityki niskich stóp

Lira spadła do rekordowo niskiego poziomu w tym roku z powodu obaw przed spiralą inflacji wywołaną przez naciski Erdogana na poluzowanie polityki monetarnej. W ciągu ostatniego miesiąca turecka waluta straciła około 40% swojej wartości, a w ciągu roku spadła o około 60%.

– Przedstawiamy nową alternatywę finansową dla obywateli, którzy chcą złagodzić swoje obawy wynikające ze wzrostu kursów walutowych – powiedział Erdogan po posiedzeniu gabinetu, potwierdzając jednocześnie obronę polityki niskich stóp procentowych, która doprowadziła do spadku wartości liry.

Jeden z wyższych urzędników bankowych powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że przed wdrożeniem gwarancji depozytów konieczne będzie wprowadzenie infrastruktury i regulacji. Dodał również, że nie jest jasne, w jaki sposób dodatkowe pieniądze przekazane przez rząd posiadaczom depozytów zostaną opodatkowane.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę