menu

Strona Główna > Newsy > Ukraiński pat i zmiana polityki w Europie. MakroPrzegląd #3/4 Luty

Ukraiński pat i zmiana polityki w Europie. MakroPrzegląd #3/4 Luty


Światowe rynki to dzisiaj przede wszystkim spekulacje na temat przyszłych działań Rezerwy Federalnej i ewentualnej eskalacji kryzysu pod granicą Ukrainy. Mimo zachodniej pewności o wybuchu wojny, Europa wciąż tkwi w impasie, a wraz z nią inwestorzy, zawieszeni między trybami Risk-on i Risk-off. W tle pojawiają się Europejski Bank Centralny, który szykuje się do zmiany polityki pieniężnej oraz coraz mniej optymistycznie nastawiony rynek Bitcoina.

Bez przełomu na Ukrainie

Podwyżka stóp procentowych w USA jest motywem przewodnim rynków od początku roku. Druga siła napędowa to kryzys na Ukrainie, który powoli zaczyna przypominać geopolityczną operę mydlaną. W Waszyngtonie, przynajmniej zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, wciąż wierzą w realność groźby wybuchu konfliktu, podczas gdy Kreml podkreśla, iż nie chce wywoływać wojny w Europie.

Separatyści i siły ukraińskie nawzajem oskarżają się o złamanie zawieszenia broni, a źródła NATO podważają wycofanie części rosyjskich wojsk spod granicy. Tym samym, ostatni tydzień pozbawił złudzeń dotyczących szybkiego, dyplomatycznego rozwiązania problemu.złoto cena wykres xauusdNiepewność wśród inwestorów okazała się korzystna dla ceny złota, która podczas piątkowej sesji zamknęła się na poziomie najwyższym od czerwca. Rynek ropy naftowej, po agresywnych rajdach, aktualnie próbuje się ustabilizować, na co wpływ mogły mieć postępy dotyczące porozumienia nuklearnego Stanów Zjednoczonych z Iranem.

Europa w końcu zareaguje na inflację?

W tym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania Blinken-Ławrow, które może doprowadzić do wyższej zmienności na rynku euro, eksponowanego na ryzyko konfliktu. Kluczem jest tu oczywiście zależność energetyczna, która wywoła presję inflacyjną i pogłębi kryzys w wypadku przerw w dostawach gazu. Jeśli próba nawiązania dialogu między USA i Rosją, jedynie przedłuży impas, trzymając rynki w niepewności, te, do czasu przełomu, stopniowo mogą stawać się coraz mniej wrażliwe na doniesienia spod granic ukraińskich.

Kolejna istotna kwestia to Europejski Bank Centralny, który nie może kontynuować gołębiej polityki w nieskończoność. Na początku lutego, Goldman Sachs przewidywał podwyżkę stóp w Europie o 25 punktów bazowych we wrześniu i grudniu 2022 roku. W piątek, Bloomberg, powołując się na źródła powiązane z EBC, mówił o letniej podwyżce stóp procentowych, poprzedzonej zakończeniem skupu aktywów we wrześniu.

Kontekst dla euro jest więc miszmaszem sprzecznych informacji. Z jednej strony, ryzyko wynikające z napięć geopolitycznych hamuje umocnienie się euro względem dolara, z drugiej – niektórzy wciąż oczekują reakcji na prognozowaną zmianę polityki i początek walki z inflacją.eurusd wykres

Z perspektywy technicznej, para EUR/USD tymczasowo uszanowała poziom 1.13000 – 1.2500, który w poprzednim MakroPrzeglądzie uznaliśmy za kluczowy. Ryzyko związane z konfliktem ukraińsko-rosyjskim mogło przyczynić się do zahamowania wzrostów w okolicach 1.14000, który jednak już został naruszony, przez co następnym razem może stawić mniejszy opór.funt gbpusdW przypadku funta, styczniowe wzrosty inflacji i wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii wzmocniły teorię rynku o agresywnej reakcji BoE i przynajmniej siedmiu podwyżkach stóp do końca 2022 roku. Z tego powodu, prognozy w dłuższym terminie wciąż pozostają bycze.

Na krótkim dystansie, pod względem technicznym, głównym obszarem zainteresowania rynku GBP/USD jest zakres 1.36200-1.36700. To obszar podaży, który dotychczas testowano już trzykrotnie, a brak agresywnej reakcji może sugerować, że następnym przystankiem dla pary okaże się 1.37000. Należy jednak brać pod uwagę możliwy, wcześniejszy test poziomu 1.35000.

Wygasający optymizm na rynku Bitcoina

Bitcoin od dawna wykazywał silne powiązanie z amerykańskim rynkiem technologicznym i jest wrażliwy na zmiany poziomu tolerancji ryzyka wśród inwestorów. Z tego powodu, dotknęły go tak samo strach przed zaostrzeniem polityki pieniężnej, jak i groźba wojny w Europie Wschodniej.

Jedną z najważniejszych kwestii dla BTC w 2022 roku może być to, czy rynki poprawnie przewidują działania FED-u, czy też nie doszacowały lub przeszacowały agresję nadchodzącej walki z inflacją.

David Grider, analityk z Grayscale Investments, zwraca jednak uwagę, że Bitcoin może:

„Doświadczyć bardziej stonowanej reakcji na politykę FED-u, gdy podwyżki stóp już się rozpoczną”.

Bitcoin cena btcusd

Aktualnie, wykres nie daje wielu powodów do optymizmu. Kluczowy zakres 41 000 – 42 000 okazał się zbyt słaby i skapitulował krótko po tym, jak cena zareagowała na niego ruchem, który wydawał się zwiastować kontynuację trendu wzrostowego. Najważniejsza będzie odpowiedź na aktualnie testowany zakres 38 225-37 150, jako że kolejny, świeży obszar popytu znajduje się dopiero w okolicach 34 000.

Kluczowe wydarzenia nadchodzącego tygodnia

Poniedziałek – 21.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
9:30 EUR Markit Composite PMI 53.8 54.3
Markit Services PMI 52.2 53
Markit Manufacturing PMI 59.8 59.5
10:00 Markit Manufacturing PMI 58.7 58.7
Markit Composite PMI 52.3 52.7
Markit Services PMI 51.1 52
10:30 GBP Markit/CIPS Composite PMI 54.2 55
Markit/CIPS UK Services PMI 54.1 55.5
Markit/CIPS Manufacturing PMI 57.3 57.2

Wtorek – 22.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
10:00 EUR Ifo Business Climate 95.7 96.5
15:45 USD Markit Manufacturing PMI 55.5 56
Markit Composite PMI 51.1 51.9
Markit Services PMI 51.2 53

Środa – 23.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
08:00 EUR GfK Consumer Confidence -6.7 -6.2
12:30 EUR ECB Guindos Speech

Czwartek – 24.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 USD GDP Growth Rate QoQ 2.3% 7%
Jobless Claims 4-week Average 243.25K 240K
Continuing Jobless Claims 1593K 1585K
Initial Jobless Claims 248K 235K
16:00 New Home Sales MoM 11.9% -8.6%
New Home Sales 0.811M 0.807M

Piątek – 25.02

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
01:01 GBP Gfk Consumer Confidence -19 -18
14:30 USD Durable Goods Orders MoM -0.9% 0.7%
Durable Goods Orders ex Defense MoM 0.1% 0.2%
Durable Goods Orders Ex Transp MoM 0.4% 0.4%
Personal Income MoM 0.3% -0.3%
Personal Spending MoM -0.6% 1.5%

Pamiętaj, że materiał ma charakter informacyjny i nie powinien być traktowany jako porada inwestycyjna w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Opracowanie jest tylko i wyłącznie wyrazem poglądów autora.  

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę