menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK stawia zarzuty firmie Kamila Partyki. Grozi mu kara do 2 mln PLN

UOKiK stawia zarzuty firmie Kamila Partyki. Grozi mu kara do 2 mln PLN


3P Consulting Group promowało dwóch brokerów z Vanuatu, nie informując o ryzyku i nie oznaczając treści reklamowych – podaje UOKiK. Firmie grozi grzywna do 10% rocznych obrotów, a jej prezesowi do 2 mln złotych. Jest nim Kamil Partyka – właściciel Fraktal Trader.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec spółki 3P Consulting Group, oskarżając ją o naruszanie interesów klientów. Firma szkoleniowa, kierowana przez Kamila Partykę, promowała dwóch brokerów offshore, zarejestrowanych na Vanuatu. Byli to Vantage FX oraz Klimex Capital Markets.

Reklamy brokerów pojawiały się w materiałach edukacyjnych na ogólnodostępnym kanale YouTube 3P Consulting Group oraz podczas wykładów z inwestowania i finansów. Uczestnicy szkoleń nie byli jednak informowani o ryzyku, które wiąże się z inwestowaniem na platformach tradingowych Forex/CFD.

Co więcej, treści promujące Vantage FX i Klimex Capital nie były oznaczone jako reklama, podczas gdy 3P Consulting Group otrzymywało od nich prowizję za „dostarczanych” klientów. 

– Jeden z zarzutów wobec spółki 3P Consulting Group dotyczy nieoznaczania treści reklamowych podczas szkoleń oraz w nagraniach dostępnych np. na kanale YouTube. W efekcie konsumenci mogą przypuszczać, że pozytywne opinie o ofercie Vantage Global Limited są obiektywną opinią wynikającą jedynie z doświadczeń szkoleniowców. Może to sprawić, że będą bardziej skłonni skorzystać z usług egzotycznej firmy, niż gdyby wiedzieli, że jest to opłacona reklama – przekazał Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezentując ofertę Vantage Global Limited, 3P Consulting Group informowało tylko o korzyściach związanych z zawarciem umowy z brokerem. Przedstawiono m.in. aktualne promocje, bonusy oraz historie osób, które osiągnęły wysoki zysk. Nie było żadnej mowy o ryzyku i odsetku stratnych klientów.

3P Consulting Group, Fraktal Trader i Sprawa 38 sekund

Szefem spółki, która stała się przedmiotem dochodzenia UOKiK, jest Kamil Partyka – szkoleniowiec i właściciel firmy Fraktal Trader, która przed kilkoma laty znalazła się na celowniku fundacji Trading Jam Session.

Działalność biznesowa Kamila Partyki - źródło: Rejestr.io

Działalność biznesowa Kamila Partyki – źródło: rejestr.io

Sprawa, opisywana przez nas szerzej w tym miejscu, dotyczyła ukrytej relacji biznesowej pomiędzy spółką Partyki a brokerem Klimex Capital Markets. W grudniu 2018 roku TJS umieścił na swoim kanale wywiad z byłym pracownikiem Fraktal Trader, który ujawniał, że firma dostarczała brokerowi dawców kapitału i współpraca ta była głównym źródłem jej dochodów.

W odpowiedzi na publikację firma szkoleniowa pozwała TJS, domagając się usunięcia materiału. Sprawa otrzymała przydomek „Sprawy 38 sekund”, ponieważ dokładnie taka część ponad trzygodzinnego nagrania miała naruszać dobra osobiste Fraktal Trader.

Sąd odrzucił roszczenia firmy, która domagała się usunięcia wywiadu oraz nałożenia na TJS zakazu wypowiedzi na jej temat. W lipcu 2020 roku UOKiK złożył podziękowanie dla fundacji Trading Jam Session, stwierdzając że działalności Fraktal Trader powinna zostać poddana analizie.

Dokładnie dwa lata później sprawa wchodzi na nowy etap. Pomimo że nie dotyczy już Fraktal Trader tylko 3P Consulting Group, osoba właściciela obu firm oraz broker Klimex, pozwalają napisać nam, że jest to nowy odcinek tej samej wieloletniej sagi.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę