menu

Strona Główna > Newsy > UOKiK uderza w kolejne piramidy finansowe

UOKiK uderza w kolejne piramidy finansowe


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę na kolejne piramidy finansowe, które działały na szkodę inwestorów. Pod koniec grudnia ubiegłego roku UOKiK nałożył karę na Damiana Żukiewicza (INVESTPROVIDER). Teraz organ nadzorujący postawił zarzuty trzem kolejnym osobom prowadzącym podobną działalność.

Osoby, które znalazły się na celowniku UOKiK-u to Mateusz Gużda (dawniej „iPrime ConsultingMateusz Gużda z Kluczborka), Zbigniew Lemański (były członek rady nadzorczej i likwidator spółki B3Team S.A. z Wrocławia, w której członkiem zarządu był m.in. Damian Żukiewicz) oraz Bartłomiej Żukiewicz (zawieszona działalność Bartłomiej Żukiewicz Investment z Wrocławia).

– Naganianie na systemy promocyjne typu piramida to nieuczciwa praktyka rynkowa, która może skutkować poważnymi stratami finansowymi, a niekiedy ludzkimi tragediami. Konsumenci, którzy uwierzą w obiecywane przez naganiaczy wysokie i łatwo osiągalne zyski, mogą stracić zainwestowane pieniądze, a nawet popaść w długi. Tego typu systemy zawsze w końcu upadają, a zarabiają na nich ich organizatorzy oraz naganiacze – osoby je promujące. Ich działania są nie tylko bezprawne, ale także naganne etycznie. Będziemy konsekwentnie walczyć z naganiaczami, propagowanie systemów typu piramida nie może się opłacać – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oszustom grożą wysokie kary

Według komunikatu UOKiK, Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz propagowali co najmniej jeden z systemów promocyjnych typu piramida: portal FutureNet, platformę reklamową FutureAdPro lub sieć NetLeaders. UOKiK ostrzegał przed tymi podmiotami już w marcu 2019 roku, a w połowie ubiegłego roku wydał decyzję, w której uznał je za nielegalne systemy promocyjne.

Przedsiębiorcy wskazani przez UOKiK zachęcali do rejestrowania się w opisanych systemach, wpłacania do nich pieniędzy i wprowadzania kolejnych osób. Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów grozi kara maksymalnie do 10% obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

hong kong

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...
nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
Przewiń na górę