menu

Strona Główna > Newsy > Walka z inflacją w Polsce przebiega wolniej niż w innych krajach regionu

Walka z inflacją w Polsce przebiega wolniej niż w innych krajach regionu


Jastrzębia retoryka czeskich i węgierskich decydentów uwidacznia zagrożenie, że Narodowy Bank Polski pozostanie w tyle z działaniami ukierunkowanymi na studzenie inflacji – napisał Bloomberg.

Agencja prasowa zwróciła uwagę, że polska odpowiedź na inflację jest opóźniona na tle działań podejmowanych w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Bloomberg przytacza także słowa Eryka Łona, zasiadającego w Radzie Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że podwyższenie kluczowej stopy referencyjnej o 100 punktów bazowych w styczniu byłoby „szczególnie ryzykowne”. Na taki krok już w grudniu zdecydowali się Czesi.

Zdaniem Łona, wysoka podwyżka stóp wpłynęłaby negatywnie na nastroje społeczne, wzmacniając obawy związane ze wzrostem inflacji. Ten stałby się samospełniającą się przepowiednią, ponieważ nastąpiłby dalszy odwrót od złotego. Ekonomista dodał, że na początku przyszłego roku czeka nas niewielka podwyżka stóp procentowych i jest to zmiana, którą jest gotów poprzeć. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zostanie podjęta decyzja, odbędzie się 4 stycznia.

Inflacja w Polsce, która osiągnęła w listopadzie 7,8%, należy do najwyższych w Europie, podczas gdy realne oprocentowanie na poziomie – 6,05%, jest jednym z najniższych na świecie. Polskie aktywa tracą na atrakcyjności, a powolne działania NBP nie doprowadziły jeszcze do poprawy tej sytuacji.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę