Wyniki ankiety eToro wskazują na optymistyczne nastroje inwestorów
Broker internetowy eToro opublikował kluczowe wyniki najnowszego badania “Puls inwestora indywidualnego”. Dane wskazują, że większość inwestorów detalicznych w skali globalnej nie przejmuje się gorszą koniunkturą.
Dane dowodzą, że 67% inwestorów ma pozytywny lub ambiwalentny stosunek do wydarzeń rynkowych, a jedynie 33% uznało, że ich apetyt inwestycyjny został w pewnym stopniu osłabiony. Aż 69% inwestorów czuje się pewnie w odniesieniu do swego portfela inwestycyjnego. To nieznacznie więcej niż w poprzednim Pulsie inwestora indywidualnego.
eToro udostępnił również szczegółowe wyniki dotyczące polskich inwestorów. Dane dotyczące nastrojów pokrywają się w tym przypadku z danymi ogólnoświatowymi. 66% inwestorów zapytanych o wpływ bessy na ich nastroje, jest nastawionych pozytywnie lub neutralnie, podczas gdy pozostali (34%) twierdzą, że ich apetyt inwestycyjny został osłabiony.
Inwestorzy dostrzegają szansę w przecenie akcji
Trzy na cztery osoby (74%) w wieku 18-34 lat pozytywnie lub obojętnie oceniają pogorszenie koniunktury, podczas gdy wśród osób powyżej 55 roku życia, odsetek ten spada do 55%. We wszystkich grupach wiekowych, im młodszy inwestor, z tym większym spokojem podchodził do bessy 2022 roku.
– Fakt, że po tak trudnym roku na giełdzie 2/3 inwestorów zachowała pozytywne lub neutralne nastawianie do rynku może wydawać się dziwny. Jest to jednak tylko potwierdzanie tego, co pokazały już wyniki Pulsu Inwestora eToro w poprzednich kwartałach. A mianowicie, że większość polskich inwestorów myśli długoterminowo (w perspektywie lat i dekad). W takiej sytuacji, bessa, która w 2022 roku przeceniła S&P500 i WIG20 o około 20%, jest postrzegana jako okazja do zakupu aktywów po znacznie niższych cenach – powiedział Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro.
Zagrożenie inflacją nadal jest uznawane za największy problem. Pod koniec III kwartału 37% respondentów postrzegało inflację jako największe indywidualne zagrożenie dla swojego portfela w okresie trzech miesięcy, przy czym na koniec IV kwartału, odsetek ten spadł do 33%.