menu

Strona Główna > Newsy > Wyniki ankiety eToro wskazują na optymistyczne nastroje inwestorów

Wyniki ankiety eToro wskazują na optymistyczne nastroje inwestorów


Broker internetowy eToro opublikował kluczowe wyniki najnowszego badania “Puls inwestora indywidualnego”. Dane wskazują, że większość inwestorów detalicznych w skali globalnej nie przejmuje się gorszą koniunkturą.

Dane dowodzą, że 67% inwestorów ma pozytywny lub ambiwalentny stosunek do wydarzeń rynkowych, a jedynie 33% uznało, że ich apetyt inwestycyjny został w pewnym stopniu osłabiony. Aż 69% inwestorów czuje się pewnie w odniesieniu do swego portfela inwestycyjnego. To nieznacznie więcej niż w poprzednim Pulsie inwestora indywidualnego.

eToro udostępnił również szczegółowe wyniki dotyczące polskich inwestorów. Dane dotyczące nastrojów pokrywają się w tym przypadku z danymi ogólnoświatowymi. 66% inwestorów zapytanych o wpływ bessy na ich nastroje, jest nastawionych pozytywnie lub neutralnie, podczas gdy pozostali (34%) twierdzą, że ich apetyt inwestycyjny został osłabiony.

bessa polacy - Wyniki ankiety eToro wskazują na optymistyczne nastroje inwestorów

Inwestorzy dostrzegają szansę w przecenie akcji

Trzy na cztery osoby (74%) w wieku 18-34 lat pozytywnie lub obojętnie oceniają pogorszenie koniunktury, podczas gdy wśród osób powyżej 55 roku życia, odsetek ten spada do 55%. We wszystkich grupach wiekowych, im młodszy inwestor, z tym większym spokojem podchodził do bessy 2022 roku.

– Fakt, że po tak trudnym roku na giełdzie 2/3 inwestorów zachowała pozytywne lub neutralne nastawianie do rynku może wydawać się dziwny. Jest to jednak tylko potwierdzanie tego, co pokazały już wyniki Pulsu Inwestora eToro w poprzednich kwartałach. A mianowicie, że większość polskich inwestorów myśli długoterminowo (w perspektywie lat i dekad). W takiej sytuacji, bessa, która w 2022 roku przeceniła S&P500 i WIG20 o około 20%, jest postrzegana jako okazja do zakupu aktywów po znacznie niższych cenachpowiedział Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro.

Zagrożenie inflacją nadal jest uznawane za największy problem. Pod koniec III kwartału 37% respondentów postrzegało inflację jako największe indywidualne zagrożenie dla swojego portfela w okresie trzech miesięcy, przy czym na koniec IV kwartału, odsetek ten spadł do 33%.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania ...
Czytaj dalej
invest cuffs 2023

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Już 24-25 marca 2023 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie ...
Czytaj dalej
dolar usd usa

Inwestorzy szukają zysków za pośrednictwem gotówki

W ostatnich czterech tygodniach inwestorzy dodali około 135 mld USD do globalnych funduszy rynku pieniężnego, ...
Czytaj dalej
google otrzymał karę od francji

Nancy Pelosi sprzedała akcje Google o wartości 3 mln USD

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi sprzedała akcje Google warte 3 mln USD zaledwie miesiąc przed ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę