menu

Zgubione 851 mln USD w Bitfinex i przestroga od CFTC i SEC


W dniu wczorajszym świat obiegła niecodzienna informacja o zagubionych 851 mln dolarów. Środki zostały „zgubione” przez iFinex, operatora giełdy Bitfinex oraz tokena Tether. Informacja ta szybko obiegła cały świat i wywołała 7% spadek ceny Bitcoina.

Jak giełda mogła zgubić 851 mln dolarów? Otóż wszystko zaczęło się od problemów z obsługą rachunków bankowych Bitfinex, która jest jedną z największych giełd krypto na świecie. Z racji na fakt, że ten rynek jest jeszcze słabo regulowany, a sama giełda nie posiada konkretnych licencji w USA, ma notoryczny problem z obsługą swoich rachunków bankowych w USD. Wszak głównie zajmuje się wymianą kryptowalut na dolary, stąd potrzeba dostępu do dosyć pokaźnych ilości amerykańskiej waluty.
Po ciągłych problemach z bankami na Tajwanie i w Puerto Rico, iFinex postanowił nawiązać współpracę z Crypto Capital Corp, która miała zajmować się obsługą zleceń giełdy. I tutaj pojawia się największa niespodzianka. Bitfinex przekazał tej spółce blisko miliard dolarów bez żadnej umowy wiążącej obie strony.Co jeszcze ciekawsze w sprawie pojawia się również wątek polskiej spółki oraz KNF. Dokładniej tę kwestię opisał portal Zaufana Trzecia Strona.

W połowie 2018 roku, Crypto Capital Corp odmówił obsługi zleceń giełdy Bitfinex oraz nie chciał zwrócić powierzonych środków. Tłumaczył się zablokowaniem środków przez rządy Portugalii, Polski i USA.

Z jednej strony patrząc na problemy z regulacjami prawnymi kryptowalut jest to jak najbardziej możliwe. Jednak z drugiej strony, brak umowy pomiędzy spółkami budzi sporo podejrzeń odnośnie celowej defraudacji tych środków.

Pieniądze z Tether

Tether to projekt iFinex, który zakładał stworzenie kryptowaluty odwzorowanej w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim. Jak się okazało, Tether rzeczywiście posiadał te środki (co jest pozytywną informacją), jednak iFinex (operator zarówno Tether jak i Bitfinex) postanowił uzupełnić „lukę” w giełdzie przelewem 600 mln z kont Tether na konto Bitfinex. Całą transakcję nadal przeprowadził Crypto Capital Corp.

Dla zaciekawionych tematem odsyłamy do oficjalnego pisma prokuratora generalnego Stanu Nowy Jork (link), który zajmuje się tą sprawą.

Oficjalnie zamieszane firmy zaprzeczyły prawdziwości wyżej opisanych doniesień.

CFTC i SEC ostrzegają

Amerykańskie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oraz US Securities and Exchange Commission (SEC) wydały ostrzeżenie dla krypto-inwestorów.

W niektórych przypadkach oszuści twierdzą, że zainwestują powierzone środki we własne systemy krypto-tradingowe lub w kopalnie kryptowalut. Obiecują przy tym bardzo wysokie zwroty z inwestycji (np. 20-50%) przy bardzo małym lub żadnym ryzyku.

Wycinek ostrzeżenia

Agencje opublikowały również 6 sygnałów, które powinny zwrócić naszą czujność przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w branżę krypto:

  1. „Gwarantowe”, wysokie zwroty z inwestycji.
  2. Skomplikowane, trudne do zrozumienia słownictwo.
  3. Brak licencji.
  4. „Brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe”.
  5. Niechciane oferty (przedstawiane „na siłę”)
  6. Nacisk na natychmiastowy zakup.

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

„Rafał Zaorski Wyjawia Publicznie Prawdę…” czyli jak działają scamy

Użytkowników Facebooka zasypują reklamy prowadzące do scamów i oszustw inwestycyjnych. Jedną z ostatnich ofiar procederu ...
Czytaj dalej
Polski rząd chce współpracować z założycielem Bitbay

Rosyjska kancelaria oferuje odzyskanie $2 mld z Mt. Gox

Mt. Gox była największą giełdą kryptowalutową na świecie. Jej działalność zakończył atak hakerski: skradziono 850 ...
Czytaj dalej
Logo Admiral Markets

Oszuści podszywają się pod Admiral Markets

Broker Admiral Markets ostrzegł inwestorów przed próbami wyłudzenia dokonywanymi przez oszustów podających się za jego ...
Czytaj dalej
Rosja chce obniżyć maksymalny lewar

Rosyjski rynek Forex/CFD umiera

Bank centralny Federacji Rosyjskiej prowadzi 200 spraw przeciwko tzw. kotłowniom. Przez ich działalność, przypominającą film ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę