menu

Strona Główna > Newsy > Zgubione 851 mln USD w Bitfinex i przestroga od CFTC i SEC

Zgubione 851 mln USD w Bitfinex i przestroga od CFTC i SEC


W dniu wczorajszym świat obiegła niecodzienna informacja o zagubionych 851 mln dolarów. Środki zostały „zgubione” przez iFinex, operatora giełdy Bitfinex oraz tokena Tether. Informacja ta szybko obiegła cały świat i wywołała 7% spadek ceny Bitcoina.

Jak giełda mogła zgubić 851 mln dolarów? Otóż wszystko zaczęło się od problemów z obsługą rachunków bankowych Bitfinex, która jest jedną z największych giełd krypto na świecie. Z racji na fakt, że ten rynek jest jeszcze słabo regulowany, a sama giełda nie posiada konkretnych licencji w USA, ma notoryczny problem z obsługą swoich rachunków bankowych w USD. Wszak głównie zajmuje się wymianą kryptowalut na dolary, stąd potrzeba dostępu do dosyć pokaźnych ilości amerykańskiej waluty.
Po ciągłych problemach z bankami na Tajwanie i w Puerto Rico, iFinex postanowił nawiązać współpracę z Crypto Capital Corp, która miała zajmować się obsługą zleceń giełdy. I tutaj pojawia się największa niespodzianka. Bitfinex przekazał tej spółce blisko miliard dolarów bez żadnej umowy wiążącej obie strony.Co jeszcze ciekawsze w sprawie pojawia się również wątek polskiej spółki oraz KNF. Dokładniej tę kwestię opisał portal Zaufana Trzecia Strona.

W połowie 2018 roku, Crypto Capital Corp odmówił obsługi zleceń giełdy Bitfinex oraz nie chciał zwrócić powierzonych środków. Tłumaczył się zablokowaniem środków przez rządy Portugalii, Polski i USA.

Z jednej strony patrząc na problemy z regulacjami prawnymi kryptowalut jest to jak najbardziej możliwe. Jednak z drugiej strony, brak umowy pomiędzy spółkami budzi sporo podejrzeń odnośnie celowej defraudacji tych środków.

Pieniądze z Tether

Tether to projekt iFinex, który zakładał stworzenie kryptowaluty odwzorowanej w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim. Jak się okazało, Tether rzeczywiście posiadał te środki (co jest pozytywną informacją), jednak iFinex (operator zarówno Tether jak i Bitfinex) postanowił uzupełnić „lukę” w giełdzie przelewem 600 mln z kont Tether na konto Bitfinex. Całą transakcję nadal przeprowadził Crypto Capital Corp.

Dla zaciekawionych tematem odsyłamy do oficjalnego pisma prokuratora generalnego Stanu Nowy Jork (link), który zajmuje się tą sprawą.

Oficjalnie zamieszane firmy zaprzeczyły prawdziwości wyżej opisanych doniesień.

CFTC i SEC ostrzegają

Amerykańskie Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oraz US Securities and Exchange Commission (SEC) wydały ostrzeżenie dla krypto-inwestorów.

W niektórych przypadkach oszuści twierdzą, że zainwestują powierzone środki we własne systemy krypto-tradingowe lub w kopalnie kryptowalut. Obiecują przy tym bardzo wysokie zwroty z inwestycji (np. 20-50%) przy bardzo małym lub żadnym ryzyku.

Wycinek ostrzeżenia

Agencje opublikowały również 6 sygnałów, które powinny zwrócić naszą czujność przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w branżę krypto:

  1. „Gwarantowe”, wysokie zwroty z inwestycji.
  2. Skomplikowane, trudne do zrozumienia słownictwo.
  3. Brak licencji.
  4. „Brzmi zbyt dobrze, by było prawdziwe”.
  5. Niechciane oferty (przedstawiane „na siłę”)
  6. Nacisk na natychmiastowy zakup.

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tygodniowy przegląd newsów FX/Krypto

ForexRev: przegląd tygodnia (7.12 – 13.12)

FCA nakłada najwyższe kary od 4 lat; polscy traderzy nie chcą wynosić się z kraju; ...
Czytaj dalej
FCA ostrzeżenie

FCA ostrzega przed Payback Limited i ash.trades

Brytyjski nadzorca dodał dwa podmioty do czarnej listy ostrzeżeń. Pierwszym z nich jest Payback Limited ...
Czytaj dalej
kongres inwestycyjny invest cuffs 2020 w krakowskim Centrum Kongresowym ICE - wejściówki już dostępne

Invest Cuffs 2020 – darmowe wejściówki już dostępne

Na kolejną odsłonę największego kongresu inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej musimy poczekać do marca 2020. O ...
Czytaj dalej
giełda kryptowalut i broker kontraktów futures BitMEX pozwany na 300 mln USD

Inwestor pozywa BitMEX na 300 mln USD

Frank Amato i RGB Coin twierdzą, że byli pierwszymi inwestorami początkowymi giełdy, którzy przeznaczyli na ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę