menu

Strona Główna > Newsy > ASIC nakłada karę na byłego dyrektora USGFX

ASIC nakłada karę na byłego dyrektora USGFX


John Carlton Martin, dyrektor i były menedżer upadłej spółki Union Standard International Group Pty Ltd (USGFX), otrzymał zakaz świadczenia usług finansowych na okres dziesięciu lat od australijskiego regulatora rynków finansowych (ASIC). Dodatkowo został pozbawiony prawa do zarządzania jakąkolwiek korporacją na okres pięciu lat.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek komunikatem, Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ASIC) stwierdziła, że Martin wykazywał się brakiem zrozumienia procesów zgodności z przepisami na rynku instrumentów pochodnych. Zdaniem ASIC, nie podjął on niezbędnych kroków w celu skutecznego i uczciwego świadczenia usług finansowych klientom.

– Wydając postanowienie o zakazie działalności, ASIC stwierdziła również, że Martin nie jest odpowiednio przeszkolony i nie jest odpowiednią osobą do świadczenia usług finansowych – wskazał regulator.

Dodatkowo regulator argumentował, że Martin nie potrafił zagwarantować, że spółki TradeFred i EuropeFX, które działały na licencji USGFX (jako jego autoryzowani przedstawiciele korporacyjni), przestrzegały przepisów dotyczących usług finansowych. Martin był dyrektorem w obydwu podmiotach.

Broker przenosi się do Wielkiej Brytanii

Zakaz pojawia się w momencie, gdy australijski oddział spółki USGFX jest w procesie likwidacji. ASIC unieważniła mu licencję AFS dla dostawcy kontraktów CFD. Proces upadłościowy spółki nie przebiega sprawnie. Wyznaczony przez sąd likwidator obwiniał akcjonariuszy brokera o brak współpracy. Przed rokiem, w lipcu 2020 roku, USGFX wprowadziło dobrowolnie zarząd komisaryczny, mający uzdrowić sytuację w spółce. Zewnętrzna firma, która objęła to stanowisko, ogłosiła jednak, że obawia się o stan jej środków. Wierzyciele USGFX skierowali do niej wnioski o wypłatę na łączną kwotę przewyższającą saldo w księgowości brokera.

W czasie likwidacji oddziału USGFX w Australii, grupa przeniosła swoją siedzibę główną do Londynu i koncentruje się na rozwijaniu działalności w innych krajach. Niedawno zmieniła nazwę na United Strategic International, odcinając się od starej, mogącej wywoływać negatywne skojarzenia. Broker sygnalizował jednak, że nadal nie jest wolny od problemów pozostawionych w Sindey. W lutym tego roku podał informację, że likwidatorzy USGFX z Australii, mieli zamrozić jego konto w Puerto Rico.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę