menu

Strona Główna > Newsy > ASIC nakłada karę na byłego dyrektora USGFX

ASIC nakłada karę na byłego dyrektora USGFX


John Carlton Martin, dyrektor i były menedżer upadłej spółki Union Standard International Group Pty Ltd (USGFX), otrzymał zakaz świadczenia usług finansowych na okres dziesięciu lat od australijskiego regulatora rynków finansowych (ASIC). Dodatkowo został pozbawiony prawa do zarządzania jakąkolwiek korporacją na okres pięciu lat.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek komunikatem, Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ASIC) stwierdziła, że Martin wykazywał się brakiem zrozumienia procesów zgodności z przepisami na rynku instrumentów pochodnych. Zdaniem ASIC, nie podjął on niezbędnych kroków w celu skutecznego i uczciwego świadczenia usług finansowych klientom.

– Wydając postanowienie o zakazie działalności, ASIC stwierdziła również, że Martin nie jest odpowiednio przeszkolony i nie jest odpowiednią osobą do świadczenia usług finansowych – wskazał regulator.

Dodatkowo regulator argumentował, że Martin nie potrafił zagwarantować, że spółki TradeFred i EuropeFX, które działały na licencji USGFX (jako jego autoryzowani przedstawiciele korporacyjni), przestrzegały przepisów dotyczących usług finansowych. Martin był dyrektorem w obydwu podmiotach.

Broker przenosi się do Wielkiej Brytanii

Zakaz pojawia się w momencie, gdy australijski oddział spółki USGFX jest w procesie likwidacji. ASIC unieważniła mu licencję AFS dla dostawcy kontraktów CFD. Proces upadłościowy spółki nie przebiega sprawnie. Wyznaczony przez sąd likwidator obwiniał akcjonariuszy brokera o brak współpracy. Przed rokiem, w lipcu 2020 roku, USGFX wprowadziło dobrowolnie zarząd komisaryczny, mający uzdrowić sytuację w spółce. Zewnętrzna firma, która objęła to stanowisko, ogłosiła jednak, że obawia się o stan jej środków. Wierzyciele USGFX skierowali do niej wnioski o wypłatę na łączną kwotę przewyższającą saldo w księgowości brokera.

W czasie likwidacji oddziału USGFX w Australii, grupa przeniosła swoją siedzibę główną do Londynu i koncentruje się na rozwijaniu działalności w innych krajach. Niedawno zmieniła nazwę na United Strategic International, odcinając się od starej, mogącej wywoływać negatywne skojarzenia. Broker sygnalizował jednak, że nadal nie jest wolny od problemów pozostawionych w Sindey. W lutym tego roku podał informację, że likwidatorzy USGFX z Australii, mieli zamrozić jego konto w Puerto Rico.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

sec

Binance kontra SEC: kolejny cios dla branży kryptowalut?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut Binance i jej ...
Czytaj dalej
ropa

Arabia Saudyjska zapowiada cięcia produkcji ropy na lipiec, ceny rosną na rynkach surowców

Ceny ropy wzrosły na początku tygodnia po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dodatkowych cięciach produkcji na ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Akcje rosną po publikacji danych z rynku pracy w USA

Akcje na giełdzie zanotowały wzrost w piątek po opublikowaniu silnych danych z rynku pracy za ...
Czytaj dalej
FDIC

Amerykańskie banki odnotowały największe spadki depozytów od 39 lat – raport FDIC

W pierwszym kwartale tego roku amerykańskie banki odnotowały spadek depozytów o wartości 472 miliardów dolarów ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę