menu

Strona Główna > Newsy > CBA rozbija kolejną piramidę finansową

CBA rozbija kolejną piramidę finansową


Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, które są  podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymane osoby to prezes zarządu jednej z warszawskich spółek, członek zarządu oraz były dyrektor jej działu prawnego. Zdaniem śledczych podejrzani mieli prowadzić działalność w formie piramidy finansowej.

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Delegatury CBA z Katowic. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2016-2020 warszawska spółka prowadziła sprzedaż instrumentów finansowych (przede wszystkim obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd. Ustalenia śledczych wskazują, że mieli oni świadomość, że kondycja finansowa emitentów obligacji od początku budziła wątpliwości co do możliwości wypłaty zainwestowanego kapitału wraz z odsetkami.

Wstępne informacje wskazują, że liczba osób poszkodowanych w wyniku nieuczciwej działalności zatrzymanych może wynosić nawet kilka tysięcy. Szacunkowe straty natomiast to kwota rzędu kilkuset milionów złotych. Oprócz zatrzymania podejrzanych agenci CBA dokonali również przeszukania kilkudziesięciu miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

Organy ścigania nie podały nazwy spółki, z którą związane były zatrzymane osoby. Nieoficjalnie jednak media podają informację, że chodzi o spółkę Gerda Broker, która od ubiegłego roku działała pod nazwą Alpha Bridge Broker. Spółka Gerda Broker działa od roku 2013. Do roszad właścicielskich, a także zmiany nazwy na Alpha Bridge Broker, doszło tuż po tym, jak w kwietniu 2019 r. KNF wpisała spółkę na listę ostrzeżeń publicznych.

Możliwe kolejne zatrzymania

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Usłyszeli tam zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych trzymiesięczny areszt tymczasowy. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Organy śledcze podają również, że postępowanie jest rozwojowe i możliwe są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę