menu

Strona Główna > Newsy > CBA rozbija kolejną piramidę finansową

CBA rozbija kolejną piramidę finansową


Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, które są  podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymane osoby to prezes zarządu jednej z warszawskich spółek, członek zarządu oraz były dyrektor jej działu prawnego. Zdaniem śledczych podejrzani mieli prowadzić działalność w formie piramidy finansowej.

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Delegatury CBA z Katowic. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2016-2020 warszawska spółka prowadziła sprzedaż instrumentów finansowych (przede wszystkim obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd. Ustalenia śledczych wskazują, że mieli oni świadomość, że kondycja finansowa emitentów obligacji od początku budziła wątpliwości co do możliwości wypłaty zainwestowanego kapitału wraz z odsetkami.

Wstępne informacje wskazują, że liczba osób poszkodowanych w wyniku nieuczciwej działalności zatrzymanych może wynosić nawet kilka tysięcy. Szacunkowe straty natomiast to kwota rzędu kilkuset milionów złotych. Oprócz zatrzymania podejrzanych agenci CBA dokonali również przeszukania kilkudziesięciu miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

Organy ścigania nie podały nazwy spółki, z którą związane były zatrzymane osoby. Nieoficjalnie jednak media podają informację, że chodzi o spółkę Gerda Broker, która od ubiegłego roku działała pod nazwą Alpha Bridge Broker. Spółka Gerda Broker działa od roku 2013. Do roszad właścicielskich, a także zmiany nazwy na Alpha Bridge Broker, doszło tuż po tym, jak w kwietniu 2019 r. KNF wpisała spółkę na listę ostrzeżeń publicznych.

Możliwe kolejne zatrzymania

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Usłyszeli tam zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych trzymiesięczny areszt tymczasowy. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Organy śledcze podają również, że postępowanie jest rozwojowe i możliwe są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

fmsa ostrzega przed oszustwami mlm na rynkach forex, cfd i kryptowalut

Belgijskie FSMA: uwaga na oszustwa na Tinderze

Belgijski nadzór finansowy (FSMA) ostrzega przed oszustwami w mediach społecznościowych Na fałszywe oferty inwestycyjne można ...
Czytaj dalej
Francuski AMF sprzecza się z UE na temat Brexitu i potencjalnego zagrożenia dla reszty krajów

AMF wzywa do zmiany przepisów instrumentów pochodnych

Francuski organ nadzoru rynku papierów wartościowych (AMF) uważa, że UE powinna ustalić zasady obrotu instrumentami ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z Maxiflex

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) opublikowała komunikat o osiągnięciu porozumienia z firmą Maxiflex ...
Czytaj dalej
centralny bank rosjii uchwalił nowe kategorie dotyczące klientów

Bank Rosji: oszuści wykorzystują wzrost zainteresowania giełdą

Valery Lyakh, szef departamentu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom Banku Rosji, udzielił wywiadu dla TASS, w którym ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę