menu

Strona Główna > Newsy > CBA rozbija kolejną piramidę finansową

CBA rozbija kolejną piramidę finansową


Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby, które są  podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymane osoby to prezes zarządu jednej z warszawskich spółek, członek zarządu oraz były dyrektor jej działu prawnego. Zdaniem śledczych podejrzani mieli prowadzić działalność w formie piramidy finansowej.

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Delegatury CBA z Katowic. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2016-2020 warszawska spółka prowadziła sprzedaż instrumentów finansowych (przede wszystkim obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd. Ustalenia śledczych wskazują, że mieli oni świadomość, że kondycja finansowa emitentów obligacji od początku budziła wątpliwości co do możliwości wypłaty zainwestowanego kapitału wraz z odsetkami.

Wstępne informacje wskazują, że liczba osób poszkodowanych w wyniku nieuczciwej działalności zatrzymanych może wynosić nawet kilka tysięcy. Szacunkowe straty natomiast to kwota rzędu kilkuset milionów złotych. Oprócz zatrzymania podejrzanych agenci CBA dokonali również przeszukania kilkudziesięciu miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

Organy ścigania nie podały nazwy spółki, z którą związane były zatrzymane osoby. Nieoficjalnie jednak media podają informację, że chodzi o spółkę Gerda Broker, która od ubiegłego roku działała pod nazwą Alpha Bridge Broker. Spółka Gerda Broker działa od roku 2013. Do roszad właścicielskich, a także zmiany nazwy na Alpha Bridge Broker, doszło tuż po tym, jak w kwietniu 2019 r. KNF wpisała spółkę na listę ostrzeżeń publicznych.

Możliwe kolejne zatrzymania

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Usłyszeli tam zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych trzymiesięczny areszt tymczasowy. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Organy śledcze podają również, że postępowanie jest rozwojowe i możliwe są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę