menu

Strona Główna > Newsy > Czy obecne ograniczenia ESMA zostaną wdrożone na stałe?

Czy obecne ograniczenia ESMA zostaną wdrożone na stałe?


Od jakiegoś czasu wśród europejskich regulatorów możemy zauważyć trend bezpośredniej realizacji, a nawet chęci zaciśnięcia, jak w przypadku FCA, zeszłorocznych europejskich regulacji. Jakiś czas później również niemiecki BaFin ogłosił, że zamierza wprowadzić tymczasowe środki ESMA permanentnie. Decyzje sygnalizują przemysłowi, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że jakiekolwiek kraje zdecydują się ograniczyć wytyczne ESMA.

Działania europejskiego regulatora skupiają się aktualnie na wypracowaniu jednolitego standardu regulacyjnego dla państw członkowskich. Zaproponowana dyrektywa MiFID II jest jednak według branży zbyt restrykcyjna. Nowy system został zaprojektowany tak, by zminimalizować straty finansowe wśród klientów detalicznych. Tak też się stało, starty klientów wśród regulowanych brokerów spadły, podobnie jednak jak ich obroty. Nie oznacza to bynajmniej, że klienci zyskali 6 zmysł handlowy, a raczej sygnalizuje, że część z nich przynosi się do firm spoza UE, a inni po prostu ograniczyli na razie swoje działania.

Wiele firm jednak niezbyt mocno obawia się wpływu nowych ograniczeń. Dopiero w połowie listopada pojawiły się pierwsze głosy, że ESMA nie może trwale przedłużać ograniczeń w obecnym kształcie. Niedoszacowanie jest matką upadku wielu gigantów. Tak jak Blackberry i Nokia nie uwierzyły w smartphone, a General Motors nie doceniło konkurencyjności Tesli, identycznie brokerzy, którzy nie podjęli kroków zmierzających do chociażby minimalnej restruktyzacji, znajdują się teraz w trudnym położeniu.

Najwięcej zyskują teraz firmy, które zdołały na czas zdywersyfikować bazę klientów i zapewniły swoim klientom przyzwoitą ofertę ze swojej pozaeuropejskiej spółki zależnej. Podczas gdy firmy regulowane przez UE oficjalnie bez problemu przyjęły nowy system regulacyjny, za kulisami prawie wszyscy zaczęli na nowo kalkulować przyszłe działania. Niestety Ci, którzy zdecydowali się po prostu przestrzegać oficjalnych ram regulacyjnych, są teraz daleko w tyle w porównaniu z firmami, które zdecydowały się wykroczyć poza Stary Kontynent. Wszystko to zawistuje, że obecny rok w branży finansowej może być bardzo burzliwy, a status quo odszedł w zapomnienie.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

do kwon terra

SEC domaga się 5,3 miliarda dolarów od Terraform Labs

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła wniosek o odzyskanie ponad 5 miliardów dolarów ...
inwestowanie indeksowe

„Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC” – książka Tomasza Miziołka

Zapraszamy Cię do zapoznania się z nową książką Tomasza Miziołka pt. „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe ...
the funded trader rycerz ai

Kolejny gigant branży prop-tradingowej wstrzymał działalność

W ubiegłym roku CFTC doprowadziło do zamknięcia kanadyjskiej MyForexFunds, zarzucając jej m.in. działanie na szkodę ...
xtb

XTB zwiększa oprocentowanie środków do 6%

Jim Rogers, znany inwestor i współpracownik Georga Sorosa, kiedyś powiedział, że kluczową zasadą inwestowania jest ...
Przewiń na górę