menu

Strona Główna > Newsy > Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego

Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego


Niemiecki regulator z Bonn, który zatrudnia około 3000 pracowników, ma przed sobą niełatwe zadanie odbudowy reputacji po skandalu Wirecard. Nowy prezes BaFin, Mark Branson, wydaje się skrupulatnie je realizować.

52-letni Brytyjczyk ze szwajcarskim paszportem, przejął stanowisko szefa BaFin w sierpniu tego roku. Zrezygnował przy tym z tej samej, lepiej płatnej funkcji, którą sprawował w Szwajcarii, kierując tamtejszym nadzorem finansowym – Finma. Wkrótce po nominacji na nowe stanowisko, Mark Branson mówił przed Bundestagiem: „Niemcy potrzebują światowej klasy nadzoru finansowego”. Żeby osiągnąć ten cel potrzeba będzie wiele czasu, jednak pierwsze zmiany na lepsze są już widoczne.

W środę we Frankfurcie nad Menem, miała miejsce konferencja nowego prezesa BaFin oraz dr Jörga Kukiesa, sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów. Obaj panowie zdali sprawozdanie z postępów w reformie niemieckiego nadzoru finansowego. Zgodnie ze słowami drugiego z nich, który jest prezesem zarządu instytucji, w ciągu ostatnich 7 miesięcy zrealizowano 2/3 planowanych zmian, a pozostała 1/3 jest już w trakcie wdrażania. Do tej pory utworzono m.in. specjalne jednostki ds. nadzoru nad założonymi spółkami oraz poprawiono zasady komunikacji i współpracy z sygnalistami.

Dalsze plany reformy w BaFin

Od początku 2022 roku egzekwowanie sprawozdawczości finansowej przez BaFin ma być zorganizowane jako jednopoziomowy proces, bez wcześniejszego podziału na doraźne i wyrywkowe audyty. Instytucja ma być proaktywna i zintensyfikować kontrole na miejscu oraz prowadzić więcej dochodzeń kryminalnych. Specjalny zespół ds. egzekwowania sprawozdawczości finansowej będzie liczyć około 60 ekspertów. BaFin zacznie dokonywać także tajnych zakupów testowych, sprawdzając w ten sposób oferowane usługi finansowe. Co roku będzie odbywać się kilka kampanii z udziałem specjalnie wyszkolonych tajemniczych klientów.

Bransonowi zależy również na większej cyfryzacji urzędu. Do końca tego roku BaFin doczeka się nowej infrastruktury IT. W sierpniu powołana została centralna jednostka analityczna Data Intelligence Unit (DIU). Regulator deklaruje także skupienie większej uwagi na nadzorze nad rynkiem kryptowalut. Wszystkie działania podjęte w celu reformy BaFin i odbudowy reputacji Niemiec jako światowego centrum finansowego wyglądają obiecująco, jednak Mark Branson ma przed sobą niełatwe zadanie, którego całkowita realizacja może zająć wiele lat.

Wysoki poziom kryzysu i utraty reputacji może sprawić, że instytucja będzie bardziej podatna na zmiany, ale … ​​mają tę kulturę prawniczą, którą będzie bardzo trudna do przełamania. Myślę, że Branson ma bardzo trudne zadanie – skomentował Hans-Peter Burghof, profesor Uniwersytetu w Hohenheim, który rozmawiał na ten temat z Reuterem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

chip ai

Trump zniesie ograniczenia dot. eksportu chipów. Celem jest amerykańska dominacja w dziedzinie AI

Administracja Donalda Trumpa zapowiedziała wycofanie się regulacji ograniczających eksport najnowocześniejszych chipów do treningu AI, zaproponowanych ...
prezes uokik ostrzega przed im mastery academy

UOKiK ostrzega przed iGenius i Gamechangers Polska i stawia zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty spółce iGenius LLC z siedzibą w ...
bitcoin ai

„Bitcoin mógłby osiągnąć cenę miliona dolarów” – twierdzi Bitcoin Policy Institute

Zdaniem eksperta z Bitcoin Policy Institute, rozbudowa strategicznej rezerwy bitcoina zgodnie z propozycją senator Cynthii ...
ai

Nvidia reaguje na politykę Trumpa – wyda 500 miliardów na produkcję w USA

Nvidia zapowiedziała potężną inwestycję w przeniesienie produkcji z Tajwanu do Stanów Zjednoczonych. Decyzja firmy wpisuje ...
Przewiń na górę