menu

Strona Główna > Newsy > Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego

Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego


Niemiecki regulator z Bonn, który zatrudnia około 3000 pracowników, ma przed sobą niełatwe zadanie odbudowy reputacji po skandalu Wirecard. Nowy prezes BaFin, Mark Branson, wydaje się skrupulatnie je realizować.

52-letni Brytyjczyk ze szwajcarskim paszportem, przejął stanowisko szefa BaFin w sierpniu tego roku. Zrezygnował przy tym z tej samej, lepiej płatnej funkcji, którą sprawował w Szwajcarii, kierując tamtejszym nadzorem finansowym – Finma. Wkrótce po nominacji na nowe stanowisko, Mark Branson mówił przed Bundestagiem: „Niemcy potrzebują światowej klasy nadzoru finansowego”. Żeby osiągnąć ten cel potrzeba będzie wiele czasu, jednak pierwsze zmiany na lepsze są już widoczne.

W środę we Frankfurcie nad Menem, miała miejsce konferencja nowego prezesa BaFin oraz dr Jörga Kukiesa, sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów. Obaj panowie zdali sprawozdanie z postępów w reformie niemieckiego nadzoru finansowego. Zgodnie ze słowami drugiego z nich, który jest prezesem zarządu instytucji, w ciągu ostatnich 7 miesięcy zrealizowano 2/3 planowanych zmian, a pozostała 1/3 jest już w trakcie wdrażania. Do tej pory utworzono m.in. specjalne jednostki ds. nadzoru nad założonymi spółkami oraz poprawiono zasady komunikacji i współpracy z sygnalistami.

Dalsze plany reformy w BaFin

Od początku 2022 roku egzekwowanie sprawozdawczości finansowej przez BaFin ma być zorganizowane jako jednopoziomowy proces, bez wcześniejszego podziału na doraźne i wyrywkowe audyty. Instytucja ma być proaktywna i zintensyfikować kontrole na miejscu oraz prowadzić więcej dochodzeń kryminalnych. Specjalny zespół ds. egzekwowania sprawozdawczości finansowej będzie liczyć około 60 ekspertów. BaFin zacznie dokonywać także tajnych zakupów testowych, sprawdzając w ten sposób oferowane usługi finansowe. Co roku będzie odbywać się kilka kampanii z udziałem specjalnie wyszkolonych tajemniczych klientów.

Bransonowi zależy również na większej cyfryzacji urzędu. Do końca tego roku BaFin doczeka się nowej infrastruktury IT. W sierpniu powołana została centralna jednostka analityczna Data Intelligence Unit (DIU). Regulator deklaruje także skupienie większej uwagi na nadzorze nad rynkiem kryptowalut. Wszystkie działania podjęte w celu reformy BaFin i odbudowy reputacji Niemiec jako światowego centrum finansowego wyglądają obiecująco, jednak Mark Branson ma przed sobą niełatwe zadanie, którego całkowita realizacja może zająć wiele lat.

Wysoki poziom kryzysu i utraty reputacji może sprawić, że instytucja będzie bardziej podatna na zmiany, ale … ​​mają tę kulturę prawniczą, którą będzie bardzo trudna do przełamania. Myślę, że Branson ma bardzo trudne zadanie – skomentował Hans-Peter Burghof, profesor Uniwersytetu w Hohenheim, który rozmawiał na ten temat z Reuterem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę