menu

Strona Główna > Newsy > Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego

Duże postępy w reformie niemieckiego nadzoru finansowego


Niemiecki regulator z Bonn, który zatrudnia około 3000 pracowników, ma przed sobą niełatwe zadanie odbudowy reputacji po skandalu Wirecard. Nowy prezes BaFin, Mark Branson, wydaje się skrupulatnie je realizować.

52-letni Brytyjczyk ze szwajcarskim paszportem, przejął stanowisko szefa BaFin w sierpniu tego roku. Zrezygnował przy tym z tej samej, lepiej płatnej funkcji, którą sprawował w Szwajcarii, kierując tamtejszym nadzorem finansowym – Finma. Wkrótce po nominacji na nowe stanowisko, Mark Branson mówił przed Bundestagiem: „Niemcy potrzebują światowej klasy nadzoru finansowego”. Żeby osiągnąć ten cel potrzeba będzie wiele czasu, jednak pierwsze zmiany na lepsze są już widoczne.

W środę we Frankfurcie nad Menem, miała miejsce konferencja nowego prezesa BaFin oraz dr Jörga Kukiesa, sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie Finansów. Obaj panowie zdali sprawozdanie z postępów w reformie niemieckiego nadzoru finansowego. Zgodnie ze słowami drugiego z nich, który jest prezesem zarządu instytucji, w ciągu ostatnich 7 miesięcy zrealizowano 2/3 planowanych zmian, a pozostała 1/3 jest już w trakcie wdrażania. Do tej pory utworzono m.in. specjalne jednostki ds. nadzoru nad założonymi spółkami oraz poprawiono zasady komunikacji i współpracy z sygnalistami.

Dalsze plany reformy w BaFin

Od początku 2022 roku egzekwowanie sprawozdawczości finansowej przez BaFin ma być zorganizowane jako jednopoziomowy proces, bez wcześniejszego podziału na doraźne i wyrywkowe audyty. Instytucja ma być proaktywna i zintensyfikować kontrole na miejscu oraz prowadzić więcej dochodzeń kryminalnych. Specjalny zespół ds. egzekwowania sprawozdawczości finansowej będzie liczyć około 60 ekspertów. BaFin zacznie dokonywać także tajnych zakupów testowych, sprawdzając w ten sposób oferowane usługi finansowe. Co roku będzie odbywać się kilka kampanii z udziałem specjalnie wyszkolonych tajemniczych klientów.

Bransonowi zależy również na większej cyfryzacji urzędu. Do końca tego roku BaFin doczeka się nowej infrastruktury IT. W sierpniu powołana została centralna jednostka analityczna Data Intelligence Unit (DIU). Regulator deklaruje także skupienie większej uwagi na nadzorze nad rynkiem kryptowalut. Wszystkie działania podjęte w celu reformy BaFin i odbudowy reputacji Niemiec jako światowego centrum finansowego wyglądają obiecująco, jednak Mark Branson ma przed sobą niełatwe zadanie, którego całkowita realizacja może zająć wiele lat.

Wysoki poziom kryzysu i utraty reputacji może sprawić, że instytucja będzie bardziej podatna na zmiany, ale … ​​mają tę kulturę prawniczą, którą będzie bardzo trudna do przełamania. Myślę, że Branson ma bardzo trudne zadanie – skomentował Hans-Peter Burghof, profesor Uniwersytetu w Hohenheim, który rozmawiał na ten temat z Reuterem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę