menu

Strona Główna > Newsy > HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku

HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku


Główny hongkoński indeks – Hang Seng spadł o ponad 15% w 2021 roku, a bliźniaczy Hang Seng China Enterprises zanurkował w tym czasie o aż 24%. Tym samym HKEX było najsłabszą giełdą na świecie.

Żaden inny parkiet nie radził sobie w tym roku równie słabo, czego przyczyną były naciski korporacyjne chińskich władz, osłabienie wewnętrznej konsumpcji oraz długi w sektorze nieruchomości. Inwestorzy giełdowi z Hongkongu pożegnają 2021 rok bez żalu.

Poważne spadki dotknęły akcje wielu chińskich spółek z różnych sektorów, a niektóre z nich zostały wręcz wymazane. Mowa tu o firmach działających na rynku płatnych korepetycji, którego wartość sięgała 120 mld dolarów rocznie. Giganci z branży, tacy jak: New Oriental Education & Technology Group, GSX/GaoTu czy China Online Education Group, zostali zmuszeni przez Pekin do transformacji w organizacje non-profit.

Ciosy ze strony władz przyjęły także największe chińskie spółki technologiczne. Akcje Alibaba Group Holding Ltd. spadły w tym roku o około 50%, podczas gdy Xiaomi Corp. o 45%. Na tym tle względnie nieźle poradził sobie Tencent, który zanurkował o „tylko” 20%. Miniony rok nie oszczędził nawet ubezpieczeń. Notowania największej azjatyckiej spółki z tej branży, czyli AIA Group są w tej chwili o 13,5% niżej niż na początku 2021.

Wszystkie plagi giełdy w Hongkongu

Indeks Hang Seng jest notowany na najniższym poziomie w stosunku do indeksu MSCI All Country World Index od ponad dwóch dekad. Nieszczęścia hongkońskiej giełdy pojawiły się w momencie gdy wszystkie inne światowe parkiety korzystały z łatwych pieniędzy, którymi zalano rynki.

W tym czasie w Chinach, władze postanowiły rozbić monopole lokalnych gigantów technologicznych. Było wiele czynników, które mogły stać się powodem tych działań, od potężnego wzrostu ich pozycji, po cenne dane klientów i chęć zmiany modelu finansowania innowacji. Mocno ucierpiał na tym niemal cały sektor firm technologicznych, notowanych w Hongkongu.

Dodatkowo okresowe dane z chińskiego rynku, wskazują na to, że gospodarka Państwa Środka wychodzi z pandemicznego dołka wolniej niż zakładano. Na to wszystko nałożyły się problemy w sektorze nieruchomości, które odsłoniła niewypłacalność Evergrande.

Czy kolejny rok dla HKEX okaże się lepszy? Wszystko w rękach chińskich władz i gospodarki, a po doświadczeniach 2021 r. inwestorzy będą patrzeć na nie z dużą ostrożnością.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę