menu

Strona Główna > Newsy > HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku

HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku


Główny hongkoński indeks – Hang Seng spadł o ponad 15% w 2021 roku, a bliźniaczy Hang Seng China Enterprises zanurkował w tym czasie o aż 24%. Tym samym HKEX było najsłabszą giełdą na świecie.

Żaden inny parkiet nie radził sobie w tym roku równie słabo, czego przyczyną były naciski korporacyjne chińskich władz, osłabienie wewnętrznej konsumpcji oraz długi w sektorze nieruchomości. Inwestorzy giełdowi z Hongkongu pożegnają 2021 rok bez żalu.

Poważne spadki dotknęły akcje wielu chińskich spółek z różnych sektorów, a niektóre z nich zostały wręcz wymazane. Mowa tu o firmach działających na rynku płatnych korepetycji, którego wartość sięgała 120 mld dolarów rocznie. Giganci z branży, tacy jak: New Oriental Education & Technology Group, GSX/GaoTu czy China Online Education Group, zostali zmuszeni przez Pekin do transformacji w organizacje non-profit.

Ciosy ze strony władz przyjęły także największe chińskie spółki technologiczne. Akcje Alibaba Group Holding Ltd. spadły w tym roku o około 50%, podczas gdy Xiaomi Corp. o 45%. Na tym tle względnie nieźle poradził sobie Tencent, który zanurkował o „tylko” 20%. Miniony rok nie oszczędził nawet ubezpieczeń. Notowania największej azjatyckiej spółki z tej branży, czyli AIA Group są w tej chwili o 13,5% niżej niż na początku 2021.

Wszystkie plagi giełdy w Hongkongu

Indeks Hang Seng jest notowany na najniższym poziomie w stosunku do indeksu MSCI All Country World Index od ponad dwóch dekad. Nieszczęścia hongkońskiej giełdy pojawiły się w momencie gdy wszystkie inne światowe parkiety korzystały z łatwych pieniędzy, którymi zalano rynki.

W tym czasie w Chinach, władze postanowiły rozbić monopole lokalnych gigantów technologicznych. Było wiele czynników, które mogły stać się powodem tych działań, od potężnego wzrostu ich pozycji, po cenne dane klientów i chęć zmiany modelu finansowania innowacji. Mocno ucierpiał na tym niemal cały sektor firm technologicznych, notowanych w Hongkongu.

Dodatkowo okresowe dane z chińskiego rynku, wskazują na to, że gospodarka Państwa Środka wychodzi z pandemicznego dołka wolniej niż zakładano. Na to wszystko nałożyły się problemy w sektorze nieruchomości, które odsłoniła niewypłacalność Evergrande.

Czy kolejny rok dla HKEX okaże się lepszy? Wszystko w rękach chińskich władz i gospodarki, a po doświadczeniach 2021 r. inwestorzy będą patrzeć na nie z dużą ostrożnością.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę