menu

Strona Główna > Newsy > HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku

HKEX z Hongkongu najgorszą giełdą 2021 roku


Główny hongkoński indeks – Hang Seng spadł o ponad 15% w 2021 roku, a bliźniaczy Hang Seng China Enterprises zanurkował w tym czasie o aż 24%. Tym samym HKEX było najsłabszą giełdą na świecie.

Żaden inny parkiet nie radził sobie w tym roku równie słabo, czego przyczyną były naciski korporacyjne chińskich władz, osłabienie wewnętrznej konsumpcji oraz długi w sektorze nieruchomości. Inwestorzy giełdowi z Hongkongu pożegnają 2021 rok bez żalu.

Poważne spadki dotknęły akcje wielu chińskich spółek z różnych sektorów, a niektóre z nich zostały wręcz wymazane. Mowa tu o firmach działających na rynku płatnych korepetycji, którego wartość sięgała 120 mld dolarów rocznie. Giganci z branży, tacy jak: New Oriental Education & Technology Group, GSX/GaoTu czy China Online Education Group, zostali zmuszeni przez Pekin do transformacji w organizacje non-profit.

Ciosy ze strony władz przyjęły także największe chińskie spółki technologiczne. Akcje Alibaba Group Holding Ltd. spadły w tym roku o około 50%, podczas gdy Xiaomi Corp. o 45%. Na tym tle względnie nieźle poradził sobie Tencent, który zanurkował o „tylko” 20%. Miniony rok nie oszczędził nawet ubezpieczeń. Notowania największej azjatyckiej spółki z tej branży, czyli AIA Group są w tej chwili o 13,5% niżej niż na początku 2021.

Wszystkie plagi giełdy w Hongkongu

Indeks Hang Seng jest notowany na najniższym poziomie w stosunku do indeksu MSCI All Country World Index od ponad dwóch dekad. Nieszczęścia hongkońskiej giełdy pojawiły się w momencie gdy wszystkie inne światowe parkiety korzystały z łatwych pieniędzy, którymi zalano rynki.

W tym czasie w Chinach, władze postanowiły rozbić monopole lokalnych gigantów technologicznych. Było wiele czynników, które mogły stać się powodem tych działań, od potężnego wzrostu ich pozycji, po cenne dane klientów i chęć zmiany modelu finansowania innowacji. Mocno ucierpiał na tym niemal cały sektor firm technologicznych, notowanych w Hongkongu.

Dodatkowo okresowe dane z chińskiego rynku, wskazują na to, że gospodarka Państwa Środka wychodzi z pandemicznego dołka wolniej niż zakładano. Na to wszystko nałożyły się problemy w sektorze nieruchomości, które odsłoniła niewypłacalność Evergrande.

Czy kolejny rok dla HKEX okaże się lepszy? Wszystko w rękach chińskich władz i gospodarki, a po doświadczeniach 2021 r. inwestorzy będą patrzeć na nie z dużą ostrożnością.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę