menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Polsce wynosi już niemal 7%

Inflacja w Polsce wynosi już niemal 7%


Według najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 wzrosły o 6,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik inflacji wzrósł o 1%.

Dane ponownie zaskoczyły ekonomistów, którzy oczekiwali inflacji na poziomie 6,4%. To już kolejny przypadek w tym roku, gdy rzeczywistość przerasta oczekiwania analityków. W sierpniu 2021 inflacja w Polsce wyniosła 5,5% i po raz pierwszy od dwudziestu lat przekroczyła granicę 5%. Miesiąc później dane wskazały inflację bliską 6%. Teraz specjaliści są już niemal pewni, że do końca roku inflacja przekroczy 7%, a pojawiają się również głosy wskazujące na okolice 8%.

Wysoka inflacja jest napędzana cenami paliw, które według informacji GUS w ciągu roku wzrosły aż o 33,9%. Znacznie podrożały również nośniki energii (10,2%). Warto zauważyć, że inflacja znacznie przewyższa cele założone przez Narodowy Bank Polski. NBP definiuje stabilność cen jako wzrost inflacji o 2,5% z odchyleniem nie przekraczającym 1 punktu procentowego.

Inflacja powyżej celu NBP

Inflacja już od ponad 2 lat utrzymuje się powyżej celów przyjętych przez NBP, jednak polskie władze nieustannie zapewniają, że inflacja jest przejściowa. Z tego powodu przez długi czas władze NBP nie podejmowały żadnych działań zmierzających do ograniczenia inflacji. Dopiero w październiku zdecydowały się na podwyższenie stóp procentowych, mimo że wcześniej wielokrotnie podkreślały, że nie ma takiej potrzeby. Stopa referencyjna wzrosła z 0,1% do 0,5%, jednak rynek oczekuje kolejnych znacznych podwyżek w najbliższych kilku miesiącach.

W opinii ekspertów inflacja, jakiej doświadczamy obecnie, ma w dłuższym okresie fatalne skutki dla naszych portfeli. Wystarczy powiedzieć, że gdyby taka inflacja utrzymała się przez 10 lat, złotówka straciłaby połowę wartości. Najbardziej cierpią na tym oszczędności trzymane w bankach, zwłaszcza w sytuacji niskich stóp procentowych, które sprawiają, że nasze oszczędności de facto tracą na wartości.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

10 najbardziej „szortowanych” spółek w listopadzie

Trudna sytuacja makroekonomiczna w 2022 roku negatywnie wpłynęła na wyniki osiągane przez wielu inwestorów funkcjonujących ...
Czytaj dalej
Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja rozbiła gang oszustów inwestycyjnych

Hiszpańska policja zlikwidowała gang cyberprzestępców, który wykorzystywał fałszywe strony inwestycyjne do oszukiwania ofiar w całej ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę