menu

Strona Główna > Newsy > Inflacja w Polsce wynosi już niemal 7%

Inflacja w Polsce wynosi już niemal 7%


Według najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 wzrosły o 6,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik inflacji wzrósł o 1%.

Dane ponownie zaskoczyły ekonomistów, którzy oczekiwali inflacji na poziomie 6,4%. To już kolejny przypadek w tym roku, gdy rzeczywistość przerasta oczekiwania analityków. W sierpniu 2021 inflacja w Polsce wyniosła 5,5% i po raz pierwszy od dwudziestu lat przekroczyła granicę 5%. Miesiąc później dane wskazały inflację bliską 6%. Teraz specjaliści są już niemal pewni, że do końca roku inflacja przekroczy 7%, a pojawiają się również głosy wskazujące na okolice 8%.

Wysoka inflacja jest napędzana cenami paliw, które według informacji GUS w ciągu roku wzrosły aż o 33,9%. Znacznie podrożały również nośniki energii (10,2%). Warto zauważyć, że inflacja znacznie przewyższa cele założone przez Narodowy Bank Polski. NBP definiuje stabilność cen jako wzrost inflacji o 2,5% z odchyleniem nie przekraczającym 1 punktu procentowego.

Inflacja powyżej celu NBP

Inflacja już od ponad 2 lat utrzymuje się powyżej celów przyjętych przez NBP, jednak polskie władze nieustannie zapewniają, że inflacja jest przejściowa. Z tego powodu przez długi czas władze NBP nie podejmowały żadnych działań zmierzających do ograniczenia inflacji. Dopiero w październiku zdecydowały się na podwyższenie stóp procentowych, mimo że wcześniej wielokrotnie podkreślały, że nie ma takiej potrzeby. Stopa referencyjna wzrosła z 0,1% do 0,5%, jednak rynek oczekuje kolejnych znacznych podwyżek w najbliższych kilku miesiącach.

W opinii ekspertów inflacja, jakiej doświadczamy obecnie, ma w dłuższym okresie fatalne skutki dla naszych portfeli. Wystarczy powiedzieć, że gdyby taka inflacja utrzymała się przez 10 lat, złotówka straciłaby połowę wartości. Najbardziej cierpią na tym oszczędności trzymane w bankach, zwłaszcza w sytuacji niskich stóp procentowych, które sprawiają, że nasze oszczędności de facto tracą na wartości.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nie bądź mułem - nie uczestnicz w praniu pieniędzy - akcja europolu

Nie bądź mułem: na czym polega nieświadome pranie pieniędzy

Mulling to rodzaj prania brudnych pieniędzy, a muł pieniężny to osoba, która otrzymuje środki z ...
Czytaj dalej
banki zapłaciły 12 mld EUR kar w 2020 roku

UE nakłada 344 mln EUR grzywny na 4 banki zamieszane w kartel Forex

Komisja Europejska nałożyła 344 mln EUR grzywny na cztery banki, których traderzy brali udział w ...
Czytaj dalej
xtb

XTB zaprasza na bezpłatne szkolenie z Mieczysławem Siudkiem

Broker XTB informuje o dodaniu kolejnego szkolenia do pakietu edukacyjnego dla klientów. Tym razem jest ...
Czytaj dalej
europol rozbija sieć mułów pieniężnych aresztując 1803 osoby - budynek europolu

Europol rozbija sieć mułów pieniężnych. Zatrzymano 1800 osób

Masowe śledztwo, prowadzone przez władze 27 krajów oraz wiele agencji pod kierownictwem Europolu, doprowadziło do ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę