menu

Strona Główna > Newsy > Jak ASIC infiltruje grupy „pump and dump” na telegramie?

Jak ASIC infiltruje grupy „pump and dump” na telegramie?


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ujawniła jak udało jej się zlikwidować grupę „pump and dump”. ASIC korzystało z porad Talisa Putninsa, profesora finansów zajmującego się m.in. badaniem kryptowalut. Putnins w prezentacji stwierdził między innymi, że ta grupa ma tendencję do „korelowania z ogólnymi nastrojami rynkowymi i cenami”.

Już we wrześniu tego roku ASIC ostrzegało o niepokojącej tendencji wykorzystywania mediów społecznościowych do koordynowania działań typu „pump and dump” na akcjach spółek notowanych na giełdzie. Według ASIC, mogło to być równoznaczne z manipulacją rynkową naruszającą przepisy Corporations Act 2001.

Czym jest „pump and dump”

Działalność typu „pump and dump” występuje wtedy, kiedy osoba kupuje akcje spółki i rozpoczyna zorganizowane działania mające na celu podniesienie (lub „napompowanie”) ceny akcji. Robi to, wykorzystując media społecznościowe i fora internetowe, aby wywołać duże zainteresowanie akcjami lub rozpowszechniać fałszywe wiadomości o spółce. Następnie sprzedaje swoje akcje i osiąga zyski, a inni akcjonariusze ponoszą straty, ponieważ cena akcji spada.

Prezentacja Talisa Putninsa

ASIC korzystało z porad Talisa Putninsa, profesora który w swojej prezentacji ujawnił między innymi, że schematy „pump and dump” mają charakter cykliczny. Szczyty osiągnęły w 2018 roku oraz w roku 2021. Korelują one z ogólnymi nastrojami rynkowymi i cenami. Talis Putnins udokumentował w swojej prezentacji blisko 355 przypadków manipulacji na rynku kryptowalut w ciągu sześciu miesięcy 2018 roku. Wskazał na postrzegany brak ryzyka prawnego, anonimowość na forach i szyfrowanie jako możliwe powody funkcjonowania „pump and dump”. Istnieje przekonanie, że krypto jest nieuregulowane, dlatego „pompy” są legalne.

Prezentacja Talisa Putninsa dla ASIC

Cykliczność schematów pump and dump w 2018 i 2021 roku. Źródło: Prezentacja profesora Talisa Putninsa dla ASIC, https://origin.go.theaustralian.com.au/wp-content/uploads/2021/12/ASIC-presentation-on-crypto-pump-and-dump.pdf

ASIC badała także schematy na rynkach kryptograficznych i tradycyjnych, obsługiwanych za pośrednictwem kanałów społecznościowych, takich jak Twitter, Telegram oraz HotCopper, czyli australijskie forum czatów giełdowych.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę