menu

Strona Główna > Newsy > Jak ASIC infiltruje grupy „pump and dump” na telegramie?

Jak ASIC infiltruje grupy „pump and dump” na telegramie?


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ujawniła jak udało jej się zlikwidować grupę „pump and dump”. ASIC korzystało z porad Talisa Putninsa, profesora finansów zajmującego się m.in. badaniem kryptowalut. Putnins w prezentacji stwierdził między innymi, że ta grupa ma tendencję do „korelowania z ogólnymi nastrojami rynkowymi i cenami”.

Już we wrześniu tego roku ASIC ostrzegało o niepokojącej tendencji wykorzystywania mediów społecznościowych do koordynowania działań typu „pump and dump” na akcjach spółek notowanych na giełdzie. Według ASIC, mogło to być równoznaczne z manipulacją rynkową naruszającą przepisy Corporations Act 2001.

Czym jest „pump and dump”

Działalność typu „pump and dump” występuje wtedy, kiedy osoba kupuje akcje spółki i rozpoczyna zorganizowane działania mające na celu podniesienie (lub „napompowanie”) ceny akcji. Robi to, wykorzystując media społecznościowe i fora internetowe, aby wywołać duże zainteresowanie akcjami lub rozpowszechniać fałszywe wiadomości o spółce. Następnie sprzedaje swoje akcje i osiąga zyski, a inni akcjonariusze ponoszą straty, ponieważ cena akcji spada.

Prezentacja Talisa Putninsa

ASIC korzystało z porad Talisa Putninsa, profesora który w swojej prezentacji ujawnił między innymi, że schematy „pump and dump” mają charakter cykliczny. Szczyty osiągnęły w 2018 roku oraz w roku 2021. Korelują one z ogólnymi nastrojami rynkowymi i cenami. Talis Putnins udokumentował w swojej prezentacji blisko 355 przypadków manipulacji na rynku kryptowalut w ciągu sześciu miesięcy 2018 roku. Wskazał na postrzegany brak ryzyka prawnego, anonimowość na forach i szyfrowanie jako możliwe powody funkcjonowania „pump and dump”. Istnieje przekonanie, że krypto jest nieuregulowane, dlatego „pompy” są legalne.

Prezentacja Talisa Putninsa dla ASIC

Cykliczność schematów pump and dump w 2018 i 2021 roku. Źródło: Prezentacja profesora Talisa Putninsa dla ASIC, https://origin.go.theaustralian.com.au/wp-content/uploads/2021/12/ASIC-presentation-on-crypto-pump-and-dump.pdf

ASIC badała także schematy na rynkach kryptograficznych i tradycyjnych, obsługiwanych za pośrednictwem kanałów społecznościowych, takich jak Twitter, Telegram oraz HotCopper, czyli australijskie forum czatów giełdowych.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

KNF wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie obrotu akcjami Ekipa Holding SA

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Kryzys bankowy i FED: czy rynek znowu nie ma racji? MakroPrzegląd #4/4 Marzec

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy o 25pb, ale i zmienił narrację, sygnalizując możliwą pauzę ...
Czytaj dalej
Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Conotoxia wprowadza usługę doradztwa inwestycyjnego dla klientów detalicznych

Globalna spółka Cinkciarz.pl udostępnia klientom Conotoxia Ltd. (oddziału obsługującego trading detaliczny) usługę doradztwa inwestycyjnego. Klienci ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę