menu

Strona Główna > Newsy > SEC proponuje zmiany w zakresie instrumentów pochodnych

SEC proponuje zmiany w zakresie instrumentów pochodnych


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła projekt nowych regulacji w zakresie obrotu instrumentami pochodnymi przez zarejestrowane firmy inwestycyjne, w tym m.in. fundusze wspólnego inwestowania, fundusze ETF i fundusze zamknięte.

Propozycje mają na celu aktualizację przepisów i wprowadzenie bardziej kompleksowego podejścia do instrumentów pochodnych. SEC chce w ten sposób zareagować na zmiany, jakie nieustannie zachodzą na rynkach kapitałowych. Zdaniem przedstawicieli SEC fundusze często wykorzystują instrumenty pochodne, by skuteczniej uzyskać ekspozycję na określone klasy aktywów i ograniczać ryzyko, jednak w niektórych przypadkach ryzyko dla inwestorów może się zwiększyć.

W tym celu SEC zaproponowała w nowych regulacjach m.in. program zarządzania ryzykiem dotyczącym instrumentów pochodnych, zgodnie z którym fundusze inwestycyjne będą musiały przyjąć standardowe ramy zarządzania ryzykiem. W ramach ochrony inwestorów SEC zamierza również wprowadzić ograniczenia dotyczące stosowania dźwigni przy obrocie instrumentami pochodnymi. Kontrakty forward i futures, opcje oraz swapy często wiążą się z obowiązkiem późniejszej płatności, dlatego SEC chce stworzyć warunki chroniące inwestorów w tym zakresie.

Proponowane zmiany obejmą wprowadzenie zestawu praktyk sprzedażowych, na mocy których firmy sprawdzą rachunek klienta, aby określić jego możliwości związane z transakcjami przy użyciu dźwigni. SEC chce także, aby fundusze inwestycyjne składały raporty, w przypadku gdy fundusz przez trzy kolejne dni przekracza swoją górną granicę wartości zagrożonej ryzykiem.

Propozycje zostaną opublikowane na stronie SEC.gov oraz w Rejestrze Federalnym, a kolejne 60 dni po publikacji będzie przeznaczone na konsultacje społeczne.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

jp morgan zapłaci 1 mld dolarów za spoofing

JPMorgan zapłaci 1 mld USD kary za manipulacje

Według doniesień Agencji Reutera bank JPMorgan Chase & Co zapłaci blisko 1 mld USD kary ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę