menu

Strona Główna > Newsy > Z europejskiego rynku akcji w 2022 roku odpłynęło 780 mld EUR

Z europejskiego rynku akcji w 2022 roku odpłynęło 780 mld EUR


Rynek giełdowy nadal funkcjonuje w warunkach dużej niepewności, a większość gospodarek walczy o uniknięcie poważnej recesji w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji i związanego z nią spowolnienia wydatków konsumpcyjnych. Na tej podstawie podmioty takie jak Euronext kreślą obraz trwałego odpływu kapitału, ponieważ według inwestorów ogólne perspektywy gospodarcze nie są korzystne.

Dane pozyskane przez Finbold wskazują, że według stanu na październik 2022 r. największa europejska platforma giełdowa Euronext straciła w tym roku 780 mld EUR kapitału przy wartości 4,87 bln EUR. Spadek wynosi aż 13,8% kapitalizacji rynkowej 5,65 bln EUR odnotownej w 2021 r. Warto również zauważyć, że ubiegłoroczna wycena była wyższa o 28,12% niż wartość z 2020 r. (4,41 bln EUR).

Przyczyny odpływu kapitału

Odpływ kapitału z Euronext można przypisać panującej niepewności, która wynika z napięć geopolitycznych, a także gwałtownie rosnącej inflacji i możliwości dalszych podwyżek stóp procentowych. Czynniki te zwiększyły obawy o recesję, dlatego a inwestorzy ograniczyli aktywność, oczekując na rozwój sytuacji.

Niepewność wpłynęła na ograniczenie inwestycji i wywołała odpływ kapitału z giełdy w okresie ograniczenia wydatków na konsumpcję z powodu rosnących kosztów życia i cen energii. Jednocześnie inwestorzy stali się bardziej wrażliwi na ryzyko inwestycyjne, zmniejszając tym samym swoje zaangażowanie w akcje.

Co czeka nas w przyszłości

Pomimo odpływu kapitału z europejskich giełd analitycy utrzymują, że rynek akcji ma szansę na wzrost w najbliższych miesiącach. Spadek wycen na platformach takich jak giełda Euronext sprawia, że akcje wydają się atrakcyjne i mogą przyciągnąć nowych inwestorów. Ożywienie będzie jednak zależało od tego, w jakiej kondycji gospodarki wyjdą z obecnego stanu.

Europa będzie również monitorować wydarzenia na rynku azjatyckim, ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Istnieją obawy, że nowa polityka tego kraju dotycząca koronawirusa może spowodować zwrot w sytuacji gospodarczej.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę