Czego możemy spodziewać się po spółkach AI w 2024 roku?
Choć AI nie jest nowością w świecie technologii, gdyż jej początki sięgają wczesnych lat 50. XX wieku, rozwój modeli LLM odnowił zainteresowanie inwestorów tą branżą. To zainteresowanie było na tyle znaczące, że hossę w 2023 roku podtrzymywało zaledwie 7 spółek związanych właśnie ze sztuczną inteligencją. Co czeka siódemkę najważniejszych firm Big Tech w nadchodzącym roku?
- Do początku grudnia 2023 roku, 493 spółek indeksu S&P 500 zanotowało zaledwie 7.5% zysku. Motorem napędowym hossy było 7 firm związanych z AI.
- Zgodnie z przewidywaniami analityków, wielka siódemka firm technologicznych powinna radzić sobie dobrze także w roku 2024. Najbardziej optymistyczne prognozy dotyczą Nvidii, Google i Microsoftu.
W 2023 S&P500 płynął na fali popularności sztucznej inteligencji
Postęp w dziedzinie generatywnej AI przyciągnął uwagę rynku ze względu na jej potencjał we wspomaganiu ludzkiej pracy w wielu różnych sektorach. Przewiduje się, że w przyszłości, GAI będzie wspierać pracę grafików, programistów, dziennikarzy czy analityków, a docelowo ich zastąpi.
Pisanie artykułów, aplikacji czy analiza danych to jednak tylko kilka z potencjalnych zastosowań tej technologii, a firmy Big Tech stale ścigają się ze sobą, próbując znaleźć dla niej nowe zastosowanie.
To ten wyścig w 2023 pomógł odrobić indeksowi S&P500 straty poniesione podczas cyklu podwyżek Fedu. Po wyniku z roku 2022, który był najgorszym od czasów recesji z lat 2007-2009, indeks nieoczekiwanie znajduje się dziś blisko swojego ATH w okolicach 4800 dolarów.
Spółka | Zwrot w roku 2023 |
Nvidia | 239% |
Meta Platforms | 191% |
Tesla | 109% |
Amazon | 83% |
Microsoft | 56% |
Alphabet | 55% |
Apple | 52% |
Jak pokazuje powyższa tabela, od stycznia Nvidia, która ma skorzystać przede wszystkim na produkcji chipów potrzebnych do trenowania generatywnej sztucznej inteligencji, zyskała najwięcej, bo aż 239%. W tym samym czasie wartość Tesli czy Meta Platforms zwiększyła się kolejno o 109% i 191%.
Jednym z najważniejszych pytań, które można zadać na koniec roku 2023, jest więc: jak siedem najważniejszych obecnie spółek Ameryki będzie radzić sobie w niedalekiej przyszłości?
Czego po spółkach AI możemy spodziewać się w 2024 roku?
Na pierwszy ogień idzie Microsoft, który zainwestował 13 miliardów dolarów w OpenAI – autorów najpopularniejszego obecnie chatbota – Chat GPT, a wiele z jej produktów wyposażono w funkcje oparte na sztucznej inteligencji, zwiększające produktywność użytkowników.
Inwestując w OpenAI, Microsoft pozycjonuje się jako lider w obecnym wyścigu technologicznym. Analitycy Wedbush Securities nazwali firmę „tą, która niesie pochodnię globalnej rewolucji AI” i dodali, że rynek MSFT „dopiero wliczy w cenę” nową falę wzrostu usług związanych ze sztuczną inteligencją.
Drugą ważną spółką jest Alphabet.
Po prezentacji modelu Bard w lutym, który został przyjęty raczej chłodno, Google odrobiła straty, zapowiadając uruchomienie modelu Gemini Ultra w roku 2024, który w większości zadań ma radzić sobie lepiej niż konkurencyjny ChatGPT. W opinii Angelo Zino z CFRA, Google wciąż przegrywa z Microsoftem i OpenAI, jednak CFRA uważa, że rozwój modelu Gemini i jego przyszłe aktualizacje pozwolą Google dogonić konkurencję i stać się jednym z liderów rewolucji technologicznej.
Przyszłość Nvidii – najważniejszej ze spółek AI
Spośród wszystkich siedmiu firm płynących na fali popularności AI, najważniejsza jest Nvidia.
Jej pozycja na rynku jest tak silna, ponieważ w technologicznej gorączce złota odgrywa ona rolę „sprzedawcy łopat”. Podczas gdy spółki rywalizują ze sobą, budując modele sztucznej inteligencji, chipy Nvidii są wykorzystywane do trenowania tych modeli.
Analitycy Bank of America twierdzą, że jeśli chodzi o trenowanie sztucznej inteligencji, producent chipów ma ponad 90% udziału w rynku. Zapowiedziany przez spółkę w listopadzie chip GPU – H200 ma być wykorzystywany przez gigantów takich jak Google i Microsoft. Dodatkowo, Nvidia wydaje się mieć przewagę nad konkurencją w postaci Intela i AMD.
Na liście nieco mniej istotnych graczy znajdują się Amazon, Meta, Tesla i Apple, jednak i tutaj prognozy na 2024 rok przeważnie wyglądają optymistycznie.
Amazon, którego akcje w 2023 roku zyskały ponad 80% i który już oferuje usługi związane ze sztuczną inteligencją, zapowiedział inwestycję 4 mld dolarów w firmę zajmującą się AI – Anthropic. Ten ruch, przypominający to, co Microsoft zrobił w przypadku OpenAI, ma pomóc firmie konkurować zarówno z samym Microsoftem, jak i Google.
Niegdysiejszy Facebook, czyli Meta Platforms, swój model LLM – LLaMA udostępnił w lutym 2023 roku. Chociaż aktualnie trudno uznać, by Meta było solidną konkurencją dla Microsoftu i Google’a jeśli chodzi o modele GAI, sztuczna inteligencja jest istotnym elementem wielu aplikacji firmy, a Mark Zuckerberg przyznał, że narzędzia rekomendujące oparte na AI przyczyniły się do wzrostu czasu spędzanego przez użytkowników na platformach należących do Meta.
Bernstein: Tesla jest spółką, którą warto shortować w 2024 roku
Następna w kolejce jest Tesla Elona Muska.
To przypadek dość specyficzny, ponieważ firma nie zapowiedziała wielu projektów związanych ze sztuczną inteligencją – Musk uruchomił jedynie działalność osobnej spółki zajmującej się AI, xAI, która stworzyła chatbota o nazwie Grok, zbierającego mieszane recenzje. Mimo to, Tesla zdołała osiągnąć w 2023 roku ponad 109% zwrotu – prawdopodobnie z uwagi na fakt, że technologia autopilota w modelach Tesli opiera się właśnie na AI, a także ze względu na postać Elona Muska, który pomagał w uruchomieniu OpenAI w 2015 roku.
Jest to jednak ta spółka z wielkiej siódemki, dla której rok 2024 może być nieco cięższy. Przynajmniej według analityków Bernstein, którzy stwierdzili, że w przyszłym roku dobrym pomysłem będzie rozegranie na Tesli pozycji krótkiej.
Ostatnia z firm – Apple, podobnie jak Tesla, raczej nie znajduje się na przedzie technologicznego wyścigu, jednak potwierdziła, że pracuje nad AI, a analitycy przewidują, że rok 2024 powinien być dla niej zyskowny, między innymi ze względu na sprzedaż iPhone’a 15.
Pamiętajmy jednak, że spełnienie się prognozy, która zakłada kolejny zyskowny rok dla rynku amerykańskich akcji, będzie w ogromnej mierze zależało od sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i polityki Rezerwy Federalnej. Chociaż Fed na ostatnim posiedzeniu zapowiedział obniżki stóp procentowych w 2024 roku, niektórzy członkowie Komitetu uważają, że reakcja rynku na tę wiadomość mogła być nieco zbyt entuzjastyczna.