ForexRev: przegląd tygodnia [7.03 – 13.03.2022]
W przeglądzie zeszłego tygodnia: banki centralne chcą uniknąć powtórki kryzysu z lat 70, ESMA rekomenduje zmiany nadzorcze na Cyprze, traderzy shortujący moskiewską giełdę czekają na otwarcie parkietu. Wojna na Ukrainie uderza w białoruskich brokerów. Porozumienie nuklearne z Iranem może wpłynąć na światową gospodarkę.
Najnowsze podsumowanie makroekonomiczne: Podwyżka stóp w USA, a problemy w Strefie Euro. MakroPrzegląd #2/4 marzec
Czy czeka nas czarny scenariusz z lat 70?
Podobnie jak 50 lat temu banki centralne muszą mierzyć się z rosnącą inflacją połączoną z perspektywą recesji lub spowolnienia gospodarczego. Ich kolejne decyzje pokażą czy udało im się wyciągnąć wnioski z przeszłości.
Czytaj całość: Banki centralne nie chcą powtórzyć czarnego scenariusza z lat 70
Zamknięcie MOEX blokuje zyski traderów
Traderzy, którzy zajęli krótkie pozycje na rosyjskiej giełdzie, osiągają obecnie ogromne zyski szacowane na 723 mln USD. Na ich nieszczęście pozostają one niezrealizowane, ponieważ moskiewski parkiet nie działa już od 3 tygodni.
Czytaj całość: Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów
ESMA chce wzmocnienia nadzoru na Cyprze
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dokonał przeglądu urzędów ds. rynków finansowych w 6 krajach. Cypryjski CySEC otrzymał rekomendację wzmocnienia nadzoru nad transgraniczną działalnością spółek z wyspy.
Czytaj całość: ESMA rekomenduje CySEC wzmocnienie nadzoru
Zła sytuacja białoruskich brokerów
Wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje uderzają w białoruskie fintechy, brokerów i branżę IT. Kraj pozostawał przez długi czas ulubioną jurysdykcją tysięcy inwestorów z Rosji i Wschodu, ale 24 lutego przekreślił szanse na utrzymanie tego statusu.
Czytaj całość: Wojna na Ukrainie: skutki dla białoruskiego fintechu i brokerów
Nowe otwarcie z Iranem?
Toczą się rozmowy na temat wznowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. Po inwazji Rosji na Ukrainę świat szuka dywersyfikacji dostaw ropy. Jeżeli Iran i USA ponowią umowę, może ona uwolnić dziesiątki milionów baryłek na światowe rynki.
Czytaj całość: Porozumienie nuklearne z Iranem może wpłynąć na światową gospodarkę