menu

Strona Główna > Newsy > Odpływ pieniędzy z Europy. MakroPrzegląd #2/4 kwiecień

Odpływ pieniędzy z Europy. MakroPrzegląd #2/4 kwiecień


Ostatnie spadki indeksów mają mieć związek z obawami inwestorów o kondycję amerykańskiej gospodarki. Strach przed recesją manifestował się odwróceniem krzywej dochodowości obligacji skarbowych. Mimo kłopotów, Stany Zjednoczone, ze względu na mniejszą zależność od Rosji, wciąż mają przewagę nad Europą, gdzie rosną obawy o wpływ sankcji na biznes i kurczy się rynek długu. 

Amerykańskie indeksy – niewielka korekta czy początek załamania?

Kluczowym wydarzeniem zeszłego, dość spokojnego pod względem danych makroekonomicznych, tygodnia, była publikacja FOMC Minutes. Komentarze decydentów potwierdzały, że wysoki poziom inflacji w połączeniu z niskim poziomem bezrobocia pozwoli na dodatkowe zacieśnianie polityki pieniężnej, w postaci przyśpieszenia ograniczenia skupu aktywów.

Wszystko to ma miejsce już po zmianie kursu FED-u, który oficjalnie rozpoczął walkę z inflacją pierwszą podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych w połowie marca.

amerykanskie indeksy wykresy

Wykresy trzech najważniejszych indeksów amerykańskich: S&P500 (czerwony), NASDAQ (pomarańczowy) i Dow Jones (niebieski).

Ostatni MakroPrzegląd skupiał się na odwróceniu krzywej dochodowości obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych – sygnale, który w przeszłości poprzedzał recesje.

Mówiliśmy, że z uwagi na możliwe obawy inwestorów o kondycję ekonomiczną w krótkiej perspektywie, pozycje długie na indeksie S&P500 mogą wiązać się z wysokim ryzykiem. Ostatnie sesje potwierdziły te obawy i chociaż ekonomiści nie są zgodni co do tego, czy spadki wynikają ze strachu inwestorów, czy z przewartościowania rynku, najważniejszy amerykański indeks, w ostatnim tygodniu zaliczył w dołku ponad 3% straty.indeks sp500Obecnie, rynek utrzymuje poziom wsparcia na poziomie 4450, jednak był on testowany dwukrotnie i wiele wskazuje na to, że cena może zejść niżej. Wówczas, kluczowym zakresem cenowym, który może zapewnić odbicie, będzie 4420-4290$.

To właśnie reakcja indeksu na tym poziomie cenowym może odpowiedzieć na pytanie, czy to ledwie korekta, czy początek prawdziwej paniki na amerykańskiej giełdzie.

Odpływ kapitału z europejskiego rynku obligacji skarbowych

Chociaż strach przed zahamowaniem wzrostu gospodarczego już może dotykać Stany Zjednoczone, tamtejsze rynki, z uwagi na mniejszą ekspozycję na ryzyko związane z wojną, znajdują się w zdecydowanie lepszym położeniu niż rynki w Europie.

Dotyczy to m.in. obligacji korporacyjnych. W ostatnim kwartale, z rynku długu na Starym Kontynencie odpłynęło niemal 14 miliardów euro – to najgorsze takie miesiące od początku pandemii. Powód? Inwestorzy obawiają się, że sankcje nałożone na Rosję, szczególnie te wpływające na ceny energii, negatywnie wpłyną na europejski biznes.

Dodatkowe obawy budzi Europejski Bank Centralny, który w końcu musi zareagować na rekordowe poziomy inflacji (CPI YoY 7.5%).

Decydenci w ubiegłym miesiącu mówili o chęci ustalenia daty zakończenia małego programu skupu aktywów, który trwa od 2015 roku, co otworzyłoby drogę do pierwszego podniesienia stóp procentowych w trzecim kwartale.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg, mówią, że analitycy zakładają podwyżkę o 25 punktów bazowych w grudniu. Pracownicy Wells Fargo spodziewają się jej już w październiku. 

Le Pen straszy inwestorów we Francji

obligacje francuskie

Wykres francuskich, 10-letnich, rządowych obligacji skarbowych

Szczególne problemy ma także rynek długu we Francji, gdzie inwestorzy, masowo porzucają tamtejsze obligacje, wywołując wzrost rentowności. Dochodowość francuskich papierów 10-letnich osiągnęła poziomy najwyższe od 7 lat i jest na najlepszej drodze, by rosnąć piąty miesiąc z rzędu, co nie zdarzyło się od ponad dekady.

Powodem jest strach przed ewentualnym zwycięstwem Marine Le Pen w wyborach prezydenckich. Związana z prawicą polityk, znana jest ze swoich eurosceptycznych poglądów, stąd obawy o to, że jej wygrana poskutkuje dalszym osłabianiem się euro i jeszcze większymi spreadami obligacji.

Jak mówił Rishi Mishra, analityk Futures First:

„O ile Le Pen nie zadeklaruje lojalności wobec euro, jej zwycięstwo wywoła nastroje eurosceptyczne, które zapoczątkują nową erę niepewności”.

Rubel odrabia straty

W międzyczasie rosyjski bank centralny zdołał przywrócić notowania rubla do poziomów zbliżonych do tych sprzed ofensywy na Ukrainę. Według agencji Reuters jest to jednak nic innego jak maskowanie realnego problemu.

By uratować kurs swojej waluty, rosyjscy finansiści m.in. podwyższyli stopy procentowe z 9.5 do 20%. Wyższy koszt obsługi długu w dłuższej perspektywie ma zniechęcić inwestorów do lokowania środków w gospodarce, która według prognoz, do końca 2022 roku, ma skurczyć się aż o 10%.

Najważniejsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia

Poniedziałek – 11.04

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
 08:00 GBP Goods Trade Balance -£26.499B £20B

Goods Trade Balance Non-EU -£13.65B -£9.8B

Wtorek –12.04

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
01:01 GBP BRC Retail Sales Monitor YoY  2.7% 0.3%
08:00 Unemployment Rate 3.9% 3.9%
Claimant Count Change -48.1K -31K
Employment Change -12K 58K
11:00 EUR ZEW Economic Sentiment Index -39.3 -48
14:30 USD Core Inflation Rate YoY 6.4% 6.6%
Inflation Rate YoY 7.9% 8.5%

Środa – 13.04

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
08:00 GBP Inflation Rate YoY 6.2% 6.7%

Czwartek – 14.04

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus
14:30 USD Retail Sales Ex Gas/Autos MoM -0.4% -0.2%
Retail Sales MoM 0.3% 0.6%
Retail Sales YoY  17.6% 11%
Retail Sales Ex Autos MoM 0.2% 0.9%
Jobless Claims 4-week Average 170K 173K
Continuing Jobless Claims 1523K 1500K
Initial Jobless Claims 166K 173K
16:00 Michigan Consumer Sentiment 59.4 58.8

Piątek – 15.04

Godzina Waluta Wskaźnik Wartość poprzednia Konsensus

Pamiętaj, że materiał ma charakter informacyjny i nie powinien być traktowany jako porada inwestycyjna w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Opracowanie jest tylko i wyłącznie wyrazem poglądów autora.  

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

hong kong

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...
nalot oplicji w indiach

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...
ekspert kryptowalut

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
financial conduct authority

Kube Trading – SCAM Forex, który zdefraudował 13,5 mln zł

Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) wszczął postępowanie sądowe przeciwko Lee Steven Maggs, oskarżając go o ...
Przewiń na górę