menu

Strona Główna > Newsy > CySEC zawiesza licencję brokera 1Market

CySEC zawiesza licencję brokera 1Market


Cypryjski nadzór finansowy zawiesił w całości licencję firmy inwestycyjnej Exelcius Prime Ltd, do której należy broker detaliczny 1Market.

Exelcius Prime Ltd. stracił swoją licencję Cypryjskiej Spółki Inwestycyjnej – CIF 366/18. Od teraz jej platforma brokerska 1Market (strona internetowa 1market.eu) nie może legalnie:

  • obsługiwać ani przyjmować klientów,
  • prowadzić jakiejkolwiek działalności biznesowej i inwestycyjnej
  • reklamować się jako firma z rynku usług finansowym.

Ponadto firma powinna porozumieć się z klientami i na ustalonych zasadach zrealizować wszystkie otwarte zlecenia oraz zwrócić im środki.

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podała, że powodem wycofania licencji było naruszenie zasad, dotyczących osób zarządzających spółką oraz brak zgodności z obowiązującymi przepisami.

Zmiany na Cyprze

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zwiększyła w ostatnim czasie intensywność działań na rynku Forex/CFD. Niewielki kraj jest ojczyzną większości marek brokerskich (ponad 40), świadczących usługi na terenie Unii Europejskiej. Od lat pojawiały się też wątpliwości dotyczące ich praktyk oraz jakości nadzoru ze strony cypryjskiej administracji.

Wygląda jednak na to, że na wyspie rozpoczęły się daleko idące zmiany. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni cypryjski urząd nadzoru finansowego odebrał licencje dwóm brokerom (MPS Marketplace i Finteractive) oraz nałożył grzywny na trzy spółki inwestycyjne (Triangleview, F1 Markets i Magnum FX).

Działania nadeszły zaledwie kilka dni po ogłoszeniu nowej strategii CySEC, którą 22 lipca przedstawił szef Komisji – George Theocharides. Regulator zobowiązał się do zaostrzenia nadzoru i zwiększenia ochrony inwestorów – zarówno z Cypru jak i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

– Na Cyprze nie ma miejsca dla podmiotów, które zamierzają łamać prawo. CySEC dąży do stworzenia silniejszego, bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego rynku zarówno na Cyprze, jak i w całej Europie – zapowiedział Theocharides.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę